Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Лош сигнал: Световната банка понижи драстично прогнозата си за икономиката на България през 2025 г.

Анализи

Лош сигнал: Световната банка понижи драстично прогнозата си за икономиката на България през 2025 г.

Лош сигнал: Световната банка понижи драстично прогнозата си за икономиката на България през 2025 г. - Tribune.bg
Снимка:
© АРХИВ/БГНЕС

Растежът на световната икономика ще се забави до средно 2,3 на сто през периода 2025/2026 г. след 2,6 на сто през миналата година. Това се посочва в най-новия аналитичен доклад на Световната банка (СБ) , публикуван на сайта й и озаглавен „Ускоряване на растежа чрез предприемачество, технологии и иновации“.

Световната банка прогнозира и значително забавяне на нарастването на брутния вътрешен продукт (БВП) на България през 2025 г. спрямо 2024 година.

Прогнозираният по-бавен темп на нарастване на световната икономика отразява „рязкото и широкообхватно“ икономическо забавяне на редица водещи икономики, посочва Световната банка. Този темп на растеж е с над 0,5 процентни пункта по-нисък от средния темп на икономическо нарастване, отчетено през периода 2010/2019 година. Прогнозираното забавяне на световната икономика се дължи на повишената несигурност в сферата на търговската политика, базирана на „трайното въздействие на неотдавнашните сътресения“. Сред причините за него са и важни фактори за развитието на икономическия растеж, като инвестициите и външната търговия, които демонстрират „продължителна слабост“, отбелязват авторите на доклада.

На този фон Световната банка прогнозира, че нарастването на БВП на България ще се забави до 1,6 на сто през 2025 г. след ръст от 2,8 на сто през 2024 година.

Прогнозата за 2025 г. е коригирана низходящо, с 1,2 процентни пункта, спрямо очакванията на СБ през януари тази година.

Междувременно Международният валутен фонд (МВФ) прогнозира, че ръстът на икономиката на България ще се забави до 2,5 на сто през тази година, след като през миналата година се оценява на 2,8 на сто. Това се посочва в пролетното издание на „Преглед на световната икономика“, представено по-рано тази седмица.

От своя страна Българската народна банка (БНБ) ревизира във възходяща посока очакванията си за растеж на българската икономика през настоящата 2025 година, до 2,8 на сто. За сравнение, в прогнозата на БНБ, публикувана през януари, се очакваше БВП да нарасне с 2,5 на сто през настоящата година.

В актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2025 – 2028 г. на българското Министерство на финансите, върху която е базиран бюджетът за настоящата година, се прогнозира ръст на БВП от 2,8 на сто за 2025 г. и 3,0 на сто за 2026 г.

По-висока оценка за динамиката на БВП в България дава рейтинговата агенция Fitch, предава БТА. В последния си анализ за страната ни по-рано този месец агенцията прогнозира увеличение на националното стопанство с 3,1 на сто през 2025 г.

И за 2026 г. Световната банка прогнозира забавяне на икономическия растеж на нашата страна - до 2,1 на сто. Това представлява понижение спрямо прогнозата от януари, с -0,6 процентни пункта.

Световната банка представя и нарастването на БВП на България през 2021 г. (7,8 на сто), 2022 г. (4,0 на сто) и 2023 г. (1,9 на сто).

Делът на инвестициите в България спрямо брутния й вътрешен продукт (18 на сто през 2024 г.) е по-нисък от средното равнище за Европейския съюз (21 на сто), сочи още докладът на СБ. Това възпрепятства икономическия растеж на страната в дългосрочен план, посочват експертите.

Производителността на труда в България е слаба. Продажбите на продукция, съотнесени към производителността на труда на един работник, намаляват през последните 15 години. Това е знак за недостатъчни структурни реформи и за слаба производителност на фирмите, отбелязват авторите на доклада.

По отношение на еврозоната, Световната банка посочва, че перспективите за икономически растеж на страните от валутния съюз се влошават на фона на повишаването на митническите бариери в световната търговия, на политическата несигурност, на намаляването на конкурентоспособността, както и на спада на потребителските и бизнес нагласи.

Брутният вътрешен продукт на най-голямата европейска икономика - Германия, се свива за втора поредна година през 2024 г., посочват авторите на доклада. Това става на фона на влошаване на условията за развитие на бизнес в страната, най-вече в промишления сектор. Световната банка акцентира върху сериозни предизвикателства, пред които е изправена германската автомобилна индустрия.

Анкети