Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Мрежата
  3. ЕС ще насърчава потребителите да ремонтират стоките

Мрежата

ЕС ще насърчава потребителите да ремонтират стоките

ЕС ще насърчава потребителите да ремонтират стоките - Tribune.bg
Снимка:
© Кадър/Video Right to repair

ЕС ще насърчава потребителите да ремонтират стоките след изтекла гаранция. Става въпрос за технически поправими продукти като перални, прахосмукачки и смартфони, които след един ремонт биха служили още няколко години вместо да се изхвърлят директно за отпадък. Това би спестило годишно над 260 млн. тона емисии въглероден диоксид в атмосферата, 30 милиона тона води и до 35 милиона тона по-малко отпадъци в ЕС – някои, от които все още има живот в тях, пише в блога си българският журналист Апостол Апостолов, който живее в Белгия.

Това са само част от препоръките в доклад на Европейската комисия до Европейския парламент по повод въвеждането на нови правила, с които ще се насърчи ремонтът на стоки и ще се съживи пазарът на ремонтни дейности в ЕС.

Инициатива „Право на ремонт“ (Right to repair) получи одобрението по време на последната сесия на този парламент на 23 април. Новите правила бяха приети с гласовете на 584 депутати, трима бяха „против“ и 14 се въздържаха.

След като бъде одобрена директивата, държавите-членки ще имат 2-годишен гратисен период да въведат единна за общността онлайн платформа за намиране на местни сервизи или продавачи на обновени стоки, както и информация за поддръжката на ремонтираната стока.

На производителите вече ще бъде забранено да инсталират хардуерни и софтуерни програми, които да възпрепятстват ремонтите.

Държавите-членки ще бъдат задължени да осигурят поне една национална платформа, където потребителите могат да намерят подходящи сервизи, отговарящи на техните нужди.

Ще бъде въведен доброволен европейски стандарт за качество на ремонтните услуги. Въпреки че и в момента потребителите имат право да избират между безплатна замяна и ремонт, когато даден продукт стане дефектен съгласно законовата гаранция, предложената директива ще промени правилата и ще насърчи ремонта пред замяната, освен ако разходите не са по-високи от тези за замяна.

Няколко нови мерки са предназначени да засилят правото на потребителя на ремонт извън рамките на закона гаранция. Той ще има право да поиска европейски формуляр за информация за ремонт. В него ще бъдат посочени ключови параметри, които биха могли да повлияят на решението на потребителя, когато обмисля дали да поправи или не дефектни стоки, като цена и прогнозно необходимо време. Документът може да се поиска от производителя, от продавача или от независими сервизи.

С направените промени ЕК, смята се, че ще се спестяват излишни разходи, пропиляно време от страна на потребителите не изхвърлени огромни количества CO2 в атмосферата. 

Становището на ЕК е систематизирано в доклад от 7 страници до Комисията по вътрешния пазар и защита на потребителите в ЕП (IMCO), с назначен докладчик Ренé Репаси (René Repasi), според когото „за потребителите ще бъде по-лесно и по-евтино да се ремонтират, вместо да се купуват нови, скъпи продукти“.

Наред с разработването на новите правила е проведено проучване на „Евробарометър“, което показало, че 77% от европейците се чувствали лично отговорни в действията за ограничаване изменението на климата и биха подкрепили подобна инициатива за намаляване емисиите в атмосферата.

Изхвърлените преждевременно продукти, които са жизнеспособни стоки, според респондентите, значително ще подпомогнат да се намали замърсяването в атмосферата.

В заключение от ЕК заявяват, че инициативата право на „Право на ремонт“ допълва няколко други предложения за постигане на устойчиво потребление през целия жизнен цикъл на даден продукт. 

Сред тях е регламентът срещу измамните маркетингови трикове, за които писах в портала 3е-news. С въвеждането на нов етикет, на които ясно се вижда реалният живот на закупения продукт, - дали той наистина е екологичен и има отношение към опазването на околната среда.

Анкети