Мрежата
Главният икономист на КНСБ: Там където има КТД и синдикат, заплатата е минимум с 14% по-висока
От фейсбук профила на главния икономист на КНСБ Любослав Костов:
„Нали знаете, че там където има колективен договор и синдикат, заплата е минимум с 14% по-висока, отколкото там, където няма? Според вас защо всички през последните години искат да станат учители? Защото там покритието с КТД е 100%, а синдикалната плътност около 85%. Да погледнем, например, сектор „Индустрия“, където картинката с колективните договори е „шарена“.
Първата таблица: В „Добивна промишленост“ и в „Производство и разпределение на топлинна и електрическа енергия“ синдикалната плътност е над 60%, а обхватът на КТД близо 100%. Съответно и средните нива на заплащане са от 135% до 155% от СРЗ за страната. От другата страна са „Преработващата промишленост“ и „Строителство“, в които работят около 80% от индустриалните работници и 23% от наетите в икономиката. Там членството в синдикат е значително по-ниско. Ясно се вижда и как заплащането е значително под средното за страната - между 73% и 85%, като в същото време там са концентрирани и най-много работещи на МРЗ.
Втората таблица: По-детайлният анализ по икономически дейности на самата „Преработваща промишленост“ показва, че в някои от тях нивата на заплащане са фрапиращо ниски. СРЗ в „Производство на облекло“, „Обработка на кожи“, „Производство на обувки и др.“, „Производство на мебели“ е в критичния диапазон 50-60% от СРЗ за страната. Едва 8 от 22 икономически дейности на преработващата промишленост показват резултати, които са около или над средната за страната работна заплата.“