Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Мрежата
  3. Никой не е казал, че България не трябва да приеме еврото в началото на 2025 г.

Мрежата

Никой не е казал, че България не трябва да приеме еврото в началото на 2025 г.

Никой не е казал, че България не трябва да приеме еврото в началото на 2025 г. - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

От профила във Фейсбук на Никола Янков:

Вчера поговорихме с Асен Генов в Контракоментар за истинските причини България постоянно да отлага въвеждането на еврото. Линк към видеото можете да намерите в коментарите.

В резюме:

- НЯМА ПРИЧИНА България да не въведе еврото от 1-ви януари 2025 г., както нямаше и причина да не го въведем заедно с Хърватия на 1-ви януари 2023 г.

- “Проблемът с инфлацията” бе измислен от PR-ите на Продължаваме промяната и масово тиражиран в медиите с месеци, за да е удобно оправдание пред публиката за поредното отлагане по наше си политическо решение.

- Демократична България се направи, че не разбира за какво става въпрос, за да не дразни Асен Василев. И прие опорката за “проблема с инфлацията” като причина за отлагането. Достойно за съжаление.

- Инфлацията в България е почти в рамките на критериите по Маастрихт, а тенденцията е да спада допълнително, така че има достатъчно аргументи държавата да бъде приета в еврозоната в началото на следващата година, АКО правителството иска. Хърватия бе приета с нарушен критерий за бюджетен дефицит. Но хърватските политици убедиха страните от Еврогрупата да ги приемат. Защото за Хърватия това бе наистина - а не само на думи - национален супер приоритет.

- Предишното редовно правителство не направи абсолютно нищо, за да придвижи процеса за присъединяване на страната към Еврозоната. Абсолютно нищо. Декларираната на думи “национална стратегическа цел” се оказа лицемерна операция за ловене на проевропейски избиратели. Асен Василев бе против влизането на страната в Еврозоната през 2021 г., когато по негово настояване като финансов министър служебното правителство се отказа едностранно от одобрената пътна карта за присъединяване на България и Хърватия на 1-ви януари 2023 г. После Василев си смени проформа публичната позиция, за да направят коалицията с ДБ. Но вътрешното му убеждение изглежда остана същото - против въвеждане на еврото в България. За него маастрихтските критерии за бюджетен дефицит и дълг винаги са били проблем.

- Проинфлационната бюджетна политика на България през последните три години, определяна почти еднолично от “суперминистъра” Асен Василев с безмълвната подкрепа на ДБ, не показваше желание за присъединяване на държавата към Еврозоната, а точно обратното. Политиците се познават по действията, а не по думите. ПП си бяха изначално против, а Демократична България просто се уплаши след подписката за референдума на Възраждане и реши да не настоява.

- Няма съпротива за приемане на България в Еврозоната от Еврогрупата или ЕЦБ. Никой не е казал, че България не трябва да приеме еврото в началото на 2025 г. Повтарям - никой. Това си е изключително наша си, вътрешна българска опорка, целяща оправдаване на поредното отлагане. Няма нужда да си отлагаме сами датата, няма нужда да искаме някакви “извънредни доклади” от Европейската комисия незнайно кога. Просто трябва СПЕШНО да започнем да си вършим най-накрая политическата и дипломатическа работа по подготвяне на гласуването за приемането ни към края на годината, и междувременно да се погрижим да получим добър доклад от ЕК и ЕЦБ юни месец. Всяко ново отлагане ни излага на най-различни нови и трудно предсказуеми рискове, свързани с международни политически и икономически фактори - пример за това бе нападението на Русия върху Украйна през 2022 г., след като се самоотложихме сами първия път през 2021 г. Светът се променя бързо. Ако сами продължаваме да стоим с единия крак извън ЕС, има риск България никога да не завърши своята европейска интеграция. А невлизането или влизането в Еврозоната влияе политически и на шансовете ни за пълноправно членство в Шенген.

- “Влакът” все още не е изпуснат и няма причина България да се отказва от датата 1-ви януари 2025 г. Това, че правителството е служебно, не значи, че не трябва да си върши работата. Но трябват енергични действия, а не само думи. Като минимум:

1) Трябва премиерът и финансовият министър веднага да направят заедно публично изявление, с което да потвърдят решимостта на страната за присъединяване на 1-ви януари 2025 г. Това ще е важен сигнал за страните от Еврогрупата, ЕЦБ и ЕК. Изявлението на управителя на БНБ за вероятно отлагане на датата от тази седмица не е полезно и трябва да бъде опровергано незабавно.

2) Трябва спешно да се назначи национален отговорник за този процес (идеално с ранг министър, но ако няма как, може и да е съветник на премиера, специален посланик или заместник-министър) и да се стартират веднага разговори със страните от Еврогрупата за осигуряване на тяхната подкрепа при вота за допускане на страната в еврозоната, и с ЕК и ЕЦБ за съгласуване на текста на доклада за съответствие, който ще излезе след по-малко от два месеца.

Поредното трето самоотлагане на членството на България в Еврозоната се дължи единствено на липса на политическа воля или директна съпротива у хората, управляващи до скоро държавата, а не на обективни или външни фактори. Продължаваме да се прострелваме сами в краката. Провалът на този уж национален свръхприоритет е всъщност много по-лошо нещо от предизвикването на предсрочни избори. И е добре хората, отговорни за този провал, да не са повече в управлението.

Ако намерите време за видеото - приятно гледане!

Етикети: От мрежата (376)
Анкети