Парите
Асен Василев за енергетиците: Пазарът за въглища изчезва, професията има бъдеще до 2038 г. със затихващи функции
„Стара Загора не е регион, където няма чужди инвестиции, има магистрала, жп линия, регион, който се развива доста добре, както и Пловдив. И двата региона се развиват изключително добре, има и сериозен инвеститорски интерес в Стара Загора за няколко милиарда“, това коментира пред БТВ финансовият министър Асен Василев.
„Що се отнася до това, че ще се намали с 40% работата до 2026, то тази година е спаднала работата с 50%. За двете американски централи - на едната и изтича договорът 2024 г., другата 2026, държавата чрез НЕК им плаща въглеродните квоти, затова те в момента работят, уточни Василев. Техният ток няма да може да излезе на пазара, ако не се плащат от държавата въглеродните квоти. Почти сигурно е, че след като изтекат договорите им, те или ще намалят драматично или ще затворят така или иначе“, каза Василев.
„Държавата може да направи нещо и точно затова са тези планове за справедлив преход, ПВУ, да се насочат около 4 млрд. лева в следващите 4-5 години, които да влязат в региона и държавата да подпомогне хората, така че те да си намерят достатъчно добра работа“, каза още финансовият министър.
„Пазарът за въглища изчезва, защото е скъпо“, добави той.
„Огромна част от тези хора ще продължат да работят, даже и в деня, когато мината произведе последния тон въглища, имаме поне 10 г. работа за да няма екологична катастрофа в този регион – инвестиции, рекултивация и т.н.“, коментира Василев.
„Това, което е било до момента, няма как да продължи, защото те самите виждат, че пазарът налага ограничение, а не правителството. Докато пазарът плаща 90 евро на тон, няма как токът от мините да е конкурентоспособен в обемите от преди това, подчерта финансовите министър. Тази професия има бъдеще до 2038 г. със затихващи функции, но не трябва да отлагаме до последния ден. Отсега до 2038 г. казва планът как този процес върви плавно“, уточни още той.