Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Бизнесът с призив за сваляне на цените, за да влезем в еврозоната

Парите

Бизнесът с призив за сваляне на цените, за да влезем в еврозоната

Бизнесът с призив за сваляне на цените, за да влезем в еврозоната - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Потвърдихме като приоритет за работодателските организации влизането на страната ни в Еврозоната на 1 януари следващата година, защото не просто вярваме, а знаем, че това ще подобри бизнес климата, икономическия ръст, а оттам и стандарта за живот на хората. За целта обединяваме усилията си в борбата срещу инфлацията. Това заяви на брифинг в Министерския съвет Васил Велев, председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България. Той участва в среща при служебния премиер, заедно с работодателските организации.

След разговора Велев заяви, че добри резултати е дала програмата за компенсиране на високите цени на електроенергията за бизнеса и прогнозира, че това ще доведе до „естествен спад на цените“ на стоките.

„Те ще паднат, когато произведените стоки през януари стигнат до магазина“, коментира Васил Велев.

Той подчерта, че по време на срещата е декларирана подкрепа за „осветяване” на недобрите търговски практики.

Очакванията са за по-ниски цени през март, защото тогава ще се продава стоката от януари.

„Нашият призив за сметка на печалбите е ускоряване на този процес, за да може да получим резултата на време и да не забавим влизането на страната ни в еврозоната“.

Очакванията за по-ниски мартенски цени Велев обоснова и с по-ниската от 1 януари цена на тока за индустрията, тя от 250 бе свалена на 200 лв. за мегаватчас.

Във връзка с цените на някои стоки Цветан Симеонов от БТПП смята, че регулаторните органи трябва да бъдат по-активни.

„Комисията за защита на потребителите и Комисията за защита на конкуренцията малко повече да проявят активност, защото в обществото се налага чувството, че се касае за картелни практики при някои стоки. Да си свършат работата и да проверят дали това е така“, призова той.

„Корупционните практики в България са ограничили своето присъствие, това е полезно за другата голяма цел – влизането ни в Шенген“, каза още Цветан Симеонов.

В срещата участваха представители на ръководствата на БСК, ССИ, АИКБ, КРИБ, както и членове на служебното правителство.

Анкети