Парите
Димитър Събев: Слагането на тавани и наблюдението на цените води единствено до спекула
В една пазарна икономика правителството има много ограничени лостове върху цените
От март процентите на годишна инфлация ще се понижават - не защото всичко ще бъде добре, а чисто математически, това коментира в ефира на bTV Димитър Събев от Института за икономически изследвания.
Експертът изрази съмнение по отношение на новосъздаденото от служебното правителство Национално координационно звено, което от днес започва да следи цените на хранителните продукти.
„Слагането на тавани и наблюдението на цените са палиативни мерки. На първо място трябва да се подкрепят доходите на най-уязвимите групи, а в дългосрочен план трябва да се заздрави производствения потенциал на страната ни.“, коментира Събев.
„Едно следене на цените само по себе си няма да повлияе особено. В една пазарна икономика правителството има много ограничени лостове върху цените. Историята на икономиката е показала, че когато се слагат тавани на цените се стига до спекула и черен пазар, а не до понижаването им“, беше категоричен икономистът.
„Когато цените започнат да падат всъщност имаме проблем – това е състояние на дефлация. В икономиката започват да се губят работни места. Най-отговорно заявявам, че е по-хубаво на хората да им е малко по-скъпичко, но да си имат работа и да получават редовно заплата“, коментира още експерта.
Той изрази очакване, че макар и бавно цените ще започнат да се нормализират по естествен път.
„Чисто практически инфлацията изразходи голямата си енергия и сила, защото все пак трябва да има кой да купи тези стоки и услуги. Когато нашите доходи не нарастват със същия темп като този при цените, ние не можем да купуваме толкова колкото преди. Това автоматично води до по-малки приходи и печалби за производителите. Те се опитват да реагират и се установява едно равновесие“, обясни Димитър Събев.