Парите
Икономист и производител в спор: Спекулират ли земеделците и наистина ли губят от украинския внос на култури?
Вносът на пшеница от Украйна е пренебрежително малък - 0,3% от българското производство. Той не пречи на нашите производители и не може да повлияе на цената. Това каза икономистът Георги Ангелов от „Отворено общество" в ефира на bTV.
По думите му в момента пшеницата стои в складовете на родните земеделци, защото производителите са се надявали на спекулативна свърхпечелба, а не защото пазарът е наводнен от украинския внос.
„Когато беше висока, те можеше да продадат, да си направят свръхпечалба ,да инвестират в производството и да станат по-ефективни. Вместо това те решиха да запазят пшеницата и всъщност сега вече цената е нормална, няма как да направят свръхпечалба. Всъщност проблемът е, че складовете са пълни с пшеница, а цената й пада", обясни икономистът.
Мнението на икономиста драстично се различава от позицията на зърнопроизводителите, които сигнализираха, че държавата ни търпи най-големи загуби заради вноса на слънчоглед от Украйна. „Сега внасяме от Украйна, в предишни години внасяхме от други страни, където има изгодни сделки. Но без внос на слънчоглед ние трябва да спрем заводите за олио и износа и съответно ще загубим милиарди приходи за бюджета", обясни Ангелов.
„Проблемът при слънчогледа е, че ние не произвеждаме достатъчно, а имаме много предприятия, които произвеждат олио и го продават на световните пазари. Забрана за внос от Украйна може да доведе до недостиг на суровината.
„Всички тези твърдения, че няма да стигне българското производство за всички преработватели не е вярно. В България в момента има 1 200 000 тона слънчоглед по складовете. Месечното производство на всички преработватели е около 300 000 тона. До нова реколта остават 4 месеца. Т.е. ако в момента спред вноса и без да броим запасите, които те имат за около 30-40 дни имаме предостатъчно слънчоглед до новата реколта“, контрира Илия Проданов, председател на Националната асоцияция на зърнопроизводителите (НАЗ) и производител на слънчоглед.
„Вносът, който коментирате от 2-3% процента в България е доста подценен. От около 75% от производството на слънчоглед, което имаме е всъщност от вноса на Украйна. Относно пшеницата – да в България не е влязло голямо количество, но като цяло европейският пазар, от който сме част и ние е наводнен от украинската пшеница. Така, че това е причината в складовете на българските производители да са пълни, а не очакванията за свръхпечалби и спекула“
„Това, което предприе България като забрана беше най-разумното, което можеше да се случи в този момент. При положение, че Полпша, Унгария и Словакия вече въведоха тази забрана това неминуемо щеше да увеличи потока към България“, категоричен е Проданов.