Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Критични суровини: ЕС подписва споразумение с държавата с най-големи залежи на литий в Европа - Сърбия

Парите

Критични суровини: ЕС подписва споразумение с държавата с най-големи залежи на литий в Европа - Сърбия

Критични суровини: ЕС подписва споразумение с държавата с най-големи залежи на литий в Европа - Сърбия - Tribune.bg
Снимка:
© АРХИВ/БГНЕС

ЕС и Сърбия ще подпишат споразумение за доставка на материали за батерии, съобщи германското правителство, ден след като Белград разреши да се възобнови работата по спорен проект за добив на литий.

Литият е стратегически ценен метал, който е от решаващо значение за производството на батерии за електрически превозни средства. Той е и от ключово значение за подпомагане на водещия автомобилен сектор на Германия да премине към по-екологично производство, предаде АФП.

„В петък (19 юли) Сърбия и ЕС ще подпишат меморандум за разбирателство за стратегическо партньорство в областта на устойчивите суровини, веригите за доставка на батерии и електрическите автомобил“, заяви пред репортери в Берлин говорителят на германското правителство Щефен Хебестрит.

Споразумението е планирано по време на среща на високо равнище по въпросите на критичните суровини в Сърбия. На нея ще присъстват германският канцлер Олаф Шолц, сръбският президент Александър Вучич и заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович.

Той добави, че сделката е сключена на фона на „проект за устойчив добив на литий“ в Сърбия, който през последните години е политическа разломна линия в балканската страна.

На 16 юли правителството в Белград съобщи, че дейността може да бъде възобновена в обект близо до западния сръбски град Лозница, където огромните минерални залежи, открити през 2004 г., ще бъдат добивани от Rio Tinto.

Проектът предизвика масови протести и дълга съдебна битка, но миналата седмица Конституционният съд на Сърбия издаде решение, с което проправи пътя за възобновяване на работата.

Rio Tinto твърди, че в района се намират едни от най-големите запаси от литий в Европа и че от него могат да се добиват 58 000 тона годишно, което е достатъчно за 1,1 милиона електрически превозни средства.

Противниците обаче изразяват опасения относно въздействието на мината върху околната среда и общественото здраве.

Rio Tinto настоява, че проектът „ще бъде обект на строги екологични изисквания в съответствие с разпоредбите на Сърбия и ЕС“. Германският говорител Хебещрайт заяви, че планираната сделка със Сърбия ще включва и задължение за спазване на високи стандарти за опазване на околната среда и устойчивост.

Вучич намекна, че Сърбия може да започне добив на литий още през 2028 г.

Анкети