Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Тревожна прогноза: Още през 2025 г. може да има недостиг на литий

Парите

Тревожна прогноза: Още през 2025 г. може да има недостиг на литий

Тревожна прогноза: Още през 2025 г. може да има недостиг на литий - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Светът може да изпита недостиг на литий още през 2025 г., тъй като търсенето на метала експлозивно расте, според проучване на BMI, изследователското подразделение на Fitch Solutions, съобщава CNBC.

Великобритания откри мина за добив на литий в Корнуол

ЕС и Аржентина с меморандум за суровините с фокус върху лития

В наскоро публикуван доклад BMI отдава възможния дефицит най-вече на търсенето в Китай, което значително надвишава доставките.

Трюдо: Китай използва робски труд в производството на литий

Според данните на центъра годишният ръст на търсенето на литий в Китай в периода 2023-2032 г. ще възлиза на над 20 на сто. В същото време доставките ще растат с едва 6 на сто годишно.

Китай е третият най-голям производител на литий в света. Металът е широко използван при производството на батерии за електромобили.

САЩ ограничават инвестициите в китайския технологичен сектор, Пекин отвърна с обвинение, че Вашингтон нарушава веригите на доставки

През 2021 г. в света са произведени 540 000 метрични тона литий, а според Световния икономически форум до 2030 г. търсенето ще достигне 3 милиона метрични тона.

Чили ще национализира литиевата индустрия в страната, за да стимулира икономиката

Литият и неговите съединения имат няколко индустриални приложения включително при производството на топлоустойчиво стъкло и керамика, литиеви смазочни масла, добавка при производство на желязо, стомана, алуминий и литиево-йонни батерии. Тези потребления консумират почти ¾ от произведения литий.

Съединения на лития се използват във вентилационните системи на космическите кораби, подводници, за надуване на спасителни лодки, в стъкларската (за специални оптически стъкла, използвани при работа с рентгенови лъчи) и керамичната индустрия, като фунгицид, в литиево-йонните батерии. В пиротехниката литиевите съединения се използват за производство на светещи червени ракети.

Литият има приложения в ядрената физика

Литиевият деутерид LiD (съединението на лития с деутерия – тежкия изотоп на водорода) поради удобните си физични свойства е единственото гориво, което се използва при водородните бомби за осъществяването на термоядрен взрив.

Използва се за направата на леки и твърди сплави за самолетостроенето. Литият се използва за очистване на газови смеси от азот.

Анкети