Парите
Младежката безработица в Китай достигна рекордни нива през май
Младежката безработица в Китай се повиши до рекордни нива през май, става ясно от данните, публикувани в от Националното статистическо бюро в страната.
Коефициентът на безработица сред младите хора на възраст от 16 до 24 години се е повишил до 20,8% през май, което е рекорд и е над най-високото ниво регистрирано през април. Нивото на безработица за хората от всички възрасти в градовете през май е било 5,2%.
Продажбите на дребно за месеца са нараснали с 12,7% спрямо същия период на предходната година, което е значително под очакванията за ръст от 13,6%, прогнозиран от анализатори, участвали в проучване на Reuters.
Индустриалното производство е нараснало с 3,5% през май спрямо същия период на предходната година.
„Националната икономика поддържа импулса на възстановяване“, отчитат на този фон от Китайската статистическа служба.
Предизвикателства пред растежа на Китай
Бюрото обаче алармира за постоянни предизвикателства, породени от международната среда и „нарастващ натиск“ върху „вътрешното структурно приспособяване“.
Говорител на Националната статистическа служба обяви пред журналисти, че растежът през второто тримесечие в страната се очаква да бъде по-бърз спрямо първото, тъй като сравнимата база от миналата година е ниска и допълни, че очаква растежът през третото и четвъртото тримесечие да се върне към „нормален“ темп. По думите му Китай може да постигне целта си за растеж през цялата година, определена на около 5% растеж на БВП за 2023 г.
През 2022 г. икономиката на страната нарасна едва с 3%, докато метрополисът Шанхай беше блокиран през април и май поради мерки за контрол на Covid-19.
Пекин отмени противоепидемичните забрани през декември, но първоначалното възстановяване на растежа загуби сила през последните месеци.
„Може да са нужни от две до три години, за да се подкрепи забавящото се икономическо възстановяване и да се възвърне по-висок потенциален темп на растеж от над 6%“, каза Брус Панг, главен икономист и ръководител на изследванията в JLL Greater China.
На този фон властите започнаха да разхлабват паричната политика в опит да подкрепят растежа, но не се очаква други по-мащабни мерки, поне докато висшите лидери не проведат редовна си среща в края на юли.
Най-големите търговски банки в Китай миналата седмица намалиха лихвите по депозитите. Във вторник Народната банка на Китай намали седемдневния си лихвен процент по обратно изкупуване с 10 базисни пункта, а по-рано днес намали основния лихвен процент.
Забавящият се глобален растеж, особено в САЩ и Европа, тежи върху китайския износ, който значително допринася за вътрешния растеж.
Износът на Китай е намалял със 7,5% през май спрямо предходната година, докато вносът на страната през май спадна по-малко от очакваното, с 4,5% спрямо предходната година.