Парите
Николай Василев: Идеологията на Асен Василев е да се теглят дългове на макс
„Бюджетът за следващата година е разхитителен и популистки“, заяви пред БНР Николай Василев, икономист и бивш вицепремиер и министър на икономиката.
Той остро разкритикува както бюджета, така и финансовата политика на министър Асен Василев:
„Против съм не само този бюджет, но съм против - 7 пъти, откакто Асен Василев се появи на хоризонта, или правихме поредица от актуализации по никое време на бюджетите, или вкарвахме закъснели, редовни всякакви бюджети. Всеки път едно и също. Идеологията на Асен Василев е: дългове вземаме на макс, харчим колкото се може повече и колкото повече харчим, толкова по-добре - няма никакво друго определение на тази бюджетна политика. Аз съм не само критик на части на този бюджет, но и на цялата тази философия, която превърна България от световен пример за добра финансова дисциплина и политика в държава, която бързо се спуска по пързалката към бъдеща финансова катастрофа“.
Вземат дългове до откат, харчат до откат и след тях - потоп, описа финансовата политика на сегашното правителство икономистът.
„Преди да дойдат Кирил и Асен в политиката дългът беше 27-28 милиарда. Догодина вече трябва да е 48,9 - заложен в бюджета. Вървим към 50 млрд. Ако сглобката издържи цял мандат, дългът ще мине 70 млрд. лв. По времето на Виденов дългът е бил 10-15 млрд. Тройната коалиция завърши с 9 млрд. Сега вървим към 70 млрд. до края на мандата. Честито!“.
Според него в този бюджет няма политики и реформи. Последните няколко години са напълно срамни, смята той.
„Няма наченка, намерение, споменаване дори на нещо в държавата да се реформира. Нулево намерение. Нулеви действия“.
По думите му в администрацията нищо не е съкратено. Раздуваме до безкрай държавната администрация, подчерта Николай Василев.
Той отбеляза още, че не сме взели нито един лев от транзита на газ към другите държави.
„Днес е 14-о число, да видим дали поне 1 лев ще влезе в бюджета, не говорим за 2,4 млрд. Ние ги залагаме в бюджета и ги изхарчваме, после виждаме дали изобщо ще ги съберем. Не се прави така“, категоричен е експертът.
Освен това се предполага огромно увеличение на данъчни приходи, при положение, че тази година ще се издъним с няколко милиарда до декември, коментира Василев. По думите му данъчната събираемост изостава много от растежа на номиналния БВП.
Приходите за догодина са надценени с 3-4 млрд. лв., изказа мнението си бившият икономически министър. Той посочи обаче и друг проблем:
„След като видим колко са приходите, защо за пореден път залагаме отгоре бюджетен дефицит още 3%, което е над 6 млрд., за да стигнат разходите до космическите 84 млрд. За мен тези разходи са фантастика и са нещо опасно. Това е като едно семейство с ниски доходи предколедно да има огромни разходи“.
Според него България трябва да се гордее с прекрасната си данъчна политика и най-ниските ставки в Европа за данък печалба и данък общ доход. Сега искаме да изгоним големите компании, като вдигнем данъка на 15%, подчерта той. По думите му това е само началото: "Ще вдигнем и други данъци. Не виждам друг изход от това задлъжняване".
Държава с такава бюджетна политика и с такъв манталитет на управляващи не знам дали заслужава да бъде в еврозоната, коментира Николай Василев. Според него сега сме много лош пример.
Той отбеляза още, че вече сме в сивия списък за пране на пари и финансиране на тероризма:
"Ние вече сме проблемна държава. Превърнахме се в африканска държава по отношение на инвестиции и финанси. За каква еврозона говорим?!".
За момента сме изключително зле, твърди икономистът и добави, че за 20 години много сме се влошили.
Икономистът декларира, че е категорично против дерогацията за внос на руски петрол. Не разбирам защо изобщо сме я поискали, посочи той. Според него тя не е помогнала нито на българския държавен бюджет, нито на българските потребители на нефтопродукти.
Няма заплаха за националната сигурност, ако отпадне дерогацията, категоричен е Николай Василев.