Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Поскъпването на храните: За седмица най-голям ръст има при маслото, брашното и пилешкото месо

Парите

Поскъпването на храните: За седмица най-голям ръст има при маслото, брашното и пилешкото месо

Поскъпването на храните: За седмица най-голям ръст има при маслото, брашното и пилешкото месо - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Цените на храните скочиха с 52% за година. През последната седмица най-много поскъпнаха маслото, брашното и пилешкото. Главният изпълнителен директор на Софийската стокова борса (ССБ) Васил Симов заяви пред България Он Еър, че наблюдаваме аномалия - цените на едро по борсите падат, а цените на стоките в магазините държат по-високо ниво. 

По думите му предпоставки за намаляване на цените има, тъй като основни борсови стоки рязко поевтиняват, защото предлагането на пшеница, царевица и слънчоглед в световен мащаб е огромно.

Според Симов производителите на брашно и хляб трудно могат да обърнат нагласата си и да намалят цените, а моментът тук е психологически.

„Цените на енергоносителите също не са успели да свалят тези на готовата продукция. Още един фактор влияе на цените - потребителското търсене. Купуваме повече, съответно търговците държат по-високи цени“, посочи той.

Симов отбеляза, че в цените на дребно има преработващи и други елементи - опаковки, транспорт. 

„Засиленото търсене на захар през есента допълнително кара търговците да вдигат цената. В България през 2022 г. има скок в цената на захарта с около и над 50% по магазините. Причините за това са цената на долара и голямото търсене на продукта. При олиото основният фактор е цената на слънчогледа, който най-стряскащо поскъпна през 2022 г. Няма основания да се задържат тези високи цени, защото производството на слънчоглед е огромно“, каза още директорът на ССБ.

„Голяма част от клиентите изпитват страх от цените и купуват продукти и стоки, които не са им необходими. Това допълнително вдига цените“, посочи той.

„Цената на суровия петрол влияе върху следващите производства. Финишираме 2022 г. около 85-86 долара за барел, минимално поевтиняване на годишна база, но с рекордни стойности през лятото. А това няма как да не се отрази на цените на стоките по магазините“, подчерта Симов.

На годишна база горивата са поскъпнали между 15 и 30%.

Анкети