Парите
Проверките в търговските вериги: Нелоялни практики и съмнения за необосновано високи печалби (ВИДЕО)
„Резултатите от досегашната работа са притеснителни. Налице са редица нелоялни търговски практики, има съмнения за необосновано високи печалби и други нарушения, ощетяващи правата на потребителите“, това заяви пред журналисти служебният вицепремиер по икономическите въпроси и служебен министър на транспорта Христо Алексиев.
„Не обявяваме война на търговските вериги, нито искаме да водим такава“, категорично заяви той, но посочи, че трябва да бъде защитен интереса на хората.
„Като държава сме задължени да защитим интереса на хората и да сме сигурни, че най-уязвимите групи не страдат от това и техните доходи не се изземат. Нямаме намерение да се намесваме на пазара в сферата на храните“, обясни Алкесиев.
„В този един месец изградихме ясна методика за мониторинг и контрол на определени хранителни стоки, контрол по цялата верига: от производител и внос до крайна цена в търговската верига. Определихме и няколко държави, където също на месечна база следим цените на хранителните продукти, за да можем да имаме засичане от няколко места“, добави той.
Алексиев огласи и резултатите от проверките.
КЗП: 471 проверки, открити са 452 нарушения. 200 от тях - нелоялни търговски практики;
БАБХ: 333 проверки, 32 установени нарушения;
НАП: 340 проверки, 71 съставени акта за нарушения.
„В момента текат 150 проверки и 9 ревизии на НАП в търговските вериги“, посочи още министърът.
„При 200 от констатираните нарушения става въпрос за търговски практики. Сред най-честите нелоялни практики са лъжливи анонси „само днес на тази цена“ или „най-ниска цена“, разминаване между цената на етикета на стоката и реалната цена, липсваща стока, рекламирана на ниска цена в брошури, несъответствия в теглото, продукт, невярна информация на етикета, че даден продукт е българско производство“, отчете председателят на КЗП Стоил Алипиев.
„Има предпоставки за падане на цените по това не се случва. Не увеличихме ТОЛ таксите, горивата падат, за ел. енергията се получава компенсации“, коментира служебният министър на икономиката Никола Стоянов.
„Защитник съм на бизнеса, но трябва да има етика“, посочи още той.
Храни, предлагащи се на пазара с над 90% надценка, е установило Националното координационно звено, което да наблюдава и контролира цените на храните, съобщи служебният министър на земеделието Явор Гечев. По думите му в момента се подготвят и промени в законодателството. Те ще са насочени срещу свръхнадценката.
„В момента това е законно. Констатирахме в този един месец проверки редица неща, които виждате. Това е малка част от тях - има недостиг на законодателство, няма достатъчно прозрачност, а в България ценообразуването много често се разминава със западните образци“, посочи министърът на земеделието.
В следващите седмици предстои да заработи сайтът, който ще показва маржът на цените на продуктите от производителя до търговския щанд.