Парите
Търговско напрежение: ЕС с ново разследване срещу Китай, Пекин обвини Брюксел в протекционизъм
Европейският съюз (ЕС) започна разследване на китайските обществени поръчки за медицински изделия, подозирайки „дискриминационни“ практики спрямо своите продукти, на фона на нарастващото търговско напрежение с Пекин, предаде АФП.
Според известието за разследването, публикувано в Официалния вестник на ЕС (ОВ), Брюксел подозира Китай в облагодетелстване на местните доставчици на този пазар, по-специално чрез политиката „Купувай в Китай“.
Ако тези дискриминационни мерки не бъдат преустановени, процедурата ще позволи на ЕС да санкционира китайски дружества в европейски търгове.
Според публикуваното известие Брюксел обвинява азиатския гигант, че „дава предимство на закупуването на местни медицински изделия и услуги“, „ограничава закупуването на вносни стоки“ и налага в своите централизирани процедури за закупуване на медицински изделия „условия, водещи до необичайно ниски (ценови) оферти, които не могат да бъдат подкрепени от ориентирани към печалба предприятия“.
Според Европейската комисия тези „ограничителни мерки и практики за внос поставят в значително и системно неблагоприятно положение“ дружествата в Европейския съюз.
Сега разследването ще трябва да установи фактите в рамките на девет месеца. Процедурата включва консултации с китайските власти, за да се получи съгласието им за отваряне на техния пазар.
Китай обвини ЕС в протекционизъм
Пекин предупреди, че ЕС нанася „щети“ на имиджа му и го обвини в протекционизъм. Предупреждението дойде в отговор на разследването на китайските обществени поръчки за медицински изделия, започнато от блока, предаде АФП.
„ЕС често използва своя търговски инструментариум и мерки за облекчаване на търговията, но те само излъчват протекционистки сигнали, насочени са срещу китайски предприятия и вредят на имиджа на ЕС", заяви говорителят на външното министерство Уанг Уенбин.
„ЕС винаги се е представял за най-отворения пазар в света, но външният свят вижда само постепенното му придвижване към протекционизъм. Призоваваме европейската страна да се придържа към обещанието си за отвореност на пазара и лоялна конкуренция, да спазва правилата на Световната Търговска Организация (СТО) и да спре да използва всеки повод за неоснователно потискане и ограничаване на китайския бизнес“, добави Уанг.
Ако разследването установи нелоялно поведение, ЕС може да ограничи достъпа на китайските компании до пазара на обществени поръчки в блока от 27 държави.