Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Великобритания затяга санкциите срещу работодатели, експлоатиращи чуждестранни работници

Парите

Великобритания затяга санкциите срещу работодатели, експлоатиращи чуждестранни работници

Великобритания затяга санкциите срещу работодатели, експлоатиращи чуждестранни работници - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Великобритания определи по-строги санкции срещу работодатели, които експлоатират чуждестранни работници, след като проучване показа злоупотреби, особено в сектора на социалните грижи, съобщи "The Business Times".

Правителството заяви, че на предприятията, които многократно нарушават визовите правила или извършват сериозни нарушения на трудовото законодателство, като например неплащане на минимална работна заплата, ще бъде забранено да наемат чуждестранни работници в продължение на 2 години, а не както досега за 12 месеца.

Министърът на миграцията и гражданството Сеема Малхотра каза, че експлоатацията на работници е неприемлива.

"Срамно е, че тези практики се наблюдават най-вече в сектора на грижите, където работниците, пристигащи в Обединеното кралство, за да подпомагат нашите здравни и социални услуги, твърде често изпадат в неоправдана несигурност и дългове. На това може и трябва да се сложи край."

През 2021 г. Великобритания отвори нов визов маршрут за работа в сферата на социалните грижи, за да запълни хиляди свободни работни места, но редица фактори, включително ниското заплащане и лошите условия на труд, направиха работниците мигранти в сектора по-уязвими към експлоататорско отношение.

Почти една трета от всички работници в сферата на грижите в Англия са мигранти, пристигнали от страни като Индия, Нигерия, Зимбабве и Филипините.

Ново проучване от този месец показа, че при близо 200 британски доставчици на социални грижи, на които е разрешено да наемат чуждестранни работници, са установени нарушения на трудовото законодателство.

От юли 2022 г. насам в сектора на грижите са били отнети около 450 лиценза, които позволяват на работодателите да наемат чуждестранни работници.

В мерките са включени и планове за действие, които обвързват дружествата, извършили незначителни нарушения на визовия режим, с конкретни коригиращи действия, които ще се прилагат в продължение на 12 месеца, в сравнение с досегашните 3.

Анкети