Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. По-просто и по-евтино: Колко е струвало детството на американците през 70-те години

Парите

По-просто и по-евтино: Колко е струвало детството на американците през 70-те години

По-просто и по-евтино: Колко е струвало детството на американците през 70-те години - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Всички ставаме свидетели на постоянно увеличение на разходите на живот. В последните години те се повишиха драстично в световен мащаб. Високите цени не подминаха и детските дрехи, играчки и храни. Сериозно повишение на цените има в САЩ, след като президентът Доналд Тръмп повиши митата за стоките влизащи в страната. В различни блогове американците пускат снимки от детството си и казват, че простите тогава неща и днес са по-евтини. Мнозина коментират, че ползват информацията като съвет, за да намалят разходите.

Ето колко евтино е било детството през 70-те години на 20-ти век:

Вместо скъп конструктор – подскачащо топче

Ако в днешни дни семействата в САЩ купуват на децата си конструктори за по минимум 50 долара, то през 70-те години на миналия век малчуганите са се забавлявали с гумени подскачащи топчета. За цена от 20 цента родителите са осигурявали на мъниците целодневно забавление.

Без скъпо парти - Рожден ден в двора

В днешно време модерни места за отпразнуване на рожден ден за боулинг зали, лазерни стаи, ескейп стаи и пр., чието наемане плюс храна може да достигне стойност от няколко хиляди долара. В миналото партитата са празнували в дворовете на семействата, а цената е била в пъти по-ниска.

Летен лагер за „жълти стотинки“

Често децата се оплакват, че им е скучно през ваканцията. Семействата плащат луди пари за летни лагери,  за които подават документи година по-рано. Летните удоволствия през 70-те години са далеч по-лесни и изпълними - импровизирани палатки, закуски край лагерния огън и евтини шезлонги разположени на моравата и в някой парк.

Детски площадки

В момента детските площадки се изготвят със специални планове и чертежи. Вадят се скъпи разрешителни. След това на определеното място се постват съоръжения с тунели, мостове и кули. За децата през 70-те забавлението е била „простата люлка“.

Костюми за Хелоуин

Разбира се, някои родители все още правят на децата си домашни костюми за Хелоуин. Но по-често децата искат ослепителните костюми за по над 50 долара от магазините. В миналото бял чаршаф с дупки е вършел същата работата. „Лакомство и пакост“.

Дрехи и играчки втора употреба

Да износиш дрехите на по-големите си братя и/или сестри е пестяло значителни средства през миналия век. Почти всеки малчуган е наследявал и съкровищата им, а именно техните играчки. Днес бързата мода и силно рекламираните, технологични играчки изкушават родителите да харчат пари за най-новите и бляскави артикули.

Водни приключения

Лято, жега време за водни приключения. Днес в тях често се включват персонализирани басейни, надуваеми пързалки за 600 долара и скъпи частни уроци по плуване. Но през 70-те години един следобед, прекаран в плискане в местния басейн или близо до пръскачка в задния двор се е броял за добре прекарано време.

Ученически посбия

Децата, които са посещавали училище през 70-те години са носили само основни училищни пособия, обяд и малко лични вещи/играчки. Днес лаптопите и скъпите калкулатори са ежедневие. Разбира се не бива да забравяме и вездесъщия смартфон.

Джобни пари

Родителите вече могат да избират как да дават джобните пари на децата си – кеш или в дебитна карата. Средната сума, която се дава на гимназистите е 20 долара на седмица. За разлика от тях много от децата през 70-те години изобщо не са получавали пари, а ако са разполагали с такива е било, защото са работели.

Безплатна телевизия

Макар и с не много богата програма, но все пак телевизията в САЩ през 70-те е била безплатна, а детските предавания са се излъчвали всяка събота сутрин.  Днес хлапетата могат да гледат детски, филми или сериали когато поискат, но това изисква предварително плащане. В момента има и редица стрийминг платформи, които може да гледаш не само у дома, но също трябва да месечен абонамент, който в последната година е с повишени цени.

Анкети