Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Технологии
  3. ЕС разследва Apple, Google Alphabet и Meta за нарушения на Закона за цифровите услуги

Технологии

ЕС разследва Apple, Google Alphabet и Meta за нарушения на Закона за цифровите услуги

ЕС разследва Apple, Google Alphabet и Meta за нарушения на Закона за цифровите услуги - Tribune.bg
Снимка:
© ЕК

ЕС започна първите си проверки на Apple, Google Alphabet и Meta за нарушения по силата на мащабния регламент на ЕС за цифровите услуги (Digital Services Act - DSA), който може да доведе до големи глоби за американските гиганти.

Европейската комисия (ЕК) обяви, че „има подозрения, че мерките, въведени от тези компании, не са достатъчни, за да изпълнят ефективно задълженията си съгласно Закона за цифровите услуги на блока“, предаде АФП.

От 7 март насам шест от най-големите технологични компании в света - Alphabet, Amazon, Apple, собственикът на TikTok ByteDance, Meta и Microsoft - трябва да спазват знаковия DSA на ЕС, след като бяха обявени за така наречените „пазачи на входа“.

DSA си постави високи цели за създаване на по-справедливо цифрово пространство чрез ограничаване на начина, по който най-големите компании действат онлайн, включително като гарантира, че те предоставят на потребителите по-голям избор.

Високопоставени служители признаха, че вече се извършват промени, но предположиха, че те не са достатъчно задълбочени.

„Не сме убедени, че решенията на Alphabet, Apple и Meta спазват задълженията им за по-справедливо и по-отворено цифрово пространство за европейските граждани и предприятия“, заяви Тиери Бретон, комисар на ЕС по въпросите на вътрешния пазар.

Съгласно новите правила Комисията може да налага глоби в размер до 10 % от общия световен оборот на дадено дружество. При повторни нарушения този процент може да достигне до 20 %.

При извънредни обстоятелства ЕС има правомощието да разделя компании.

За разлика от традиционните правила на ЕС, според които проверките продължават с години, DSA изисква от регулаторните органи да действат бързо и да приключват всяко разследване в рамките на 12 месеца от началото му.

Анкети