Технологии
САЩ започват проучване за въвеждане на регулация на системи с ИИ като ChatGPT
САЩ ще търсят обществени коментари относно потенциални мерки за отчетност на системите с изкуствен интелект (ИИ), тъй като възникват въпроси относно въздействието върху националната сигурност и образованието, съобщиха от администрацията на президента на страната Джо Байдън, предава Ройтерс.
ChatGPT, програма с изкуствен интелект, която наскоро привлече вниманието на обществеността със способността си да пише бързо отговори на широк спектър от запитвания, също насочи към себе си и законодателите в САЩ, тъй като се превърна в най-бързо развиващото се потребителско приложение в историята с повече от 100 милиона активни потребители месечно.
Националната администрация по телекомуникации и информация, агенция на Министерството на търговията, която съветва Белия дом относно телекомуникационната и информационната политика, искат информация, тъй като има „нарастващ регулаторен интерес“ към „механизъм за отчетност“ на ИИ.
Агенцията иска да знае дали има мерки, които могат да бъдат въведени, за да осигурят сигурност, „че системите с изкуствен интелект са законни, ефективни, етични, безопасни и по друг начин надеждни“.
„Отговорните системи с ИИ биха могли да донесат огромни ползи, но само ако обърнем внимание за техните потенциални последствия и вреди. За да могат тези системи да разгърнат пълния си потенциал, компаниите и потребителите трябва да могат да им се доверят“, каза председателят на Националната администрация по телекомуникации и информация Алън Дейвидсън.
Преди седмица самият Байдън коментира, че трябва да се види дали ИИ е опасен.
„Според мен технологичните компании носят отговорност и трябва да уверят, че продуктите им са безопасни, преди да ги направят публични“, коментира стопанинът на Белия дом.
ChatGPT, който удиви някои потребители с бързи отговори на въпроси и разочарова други с неточности, е направен от базирания в Калифорния OpenAI с подкрепата на Microsoft.
Националната администрация по телекомуникации и информация планира да изготви доклад, в който разглежда „усилията да се гарантира, че системите с ИИ работят, както се твърди – и без да причиняват вреда“.
Група за технологична етика, Центърът за изкуствен интелект и цифрова политика, поискаха от Федералната търговска комисия на САЩ да спре OpenAI да издава нови комерсиални версии на GPT-4, заявявайки, че представлява „риск за неприкосновеността на личния живот и обществената безопасност“.