Анализи
Доклад: Въглищата губят короната си за производство на електроенергия в световен мащаб през 2025 г.
Производството на ядрена енергия вероятно ще надмине рекордите през 2025 г., тъй като все повече държави инвестират в реактори, за да подпомогнат прехода към нисковъглеродна световна икономика, докато възобновяемата енергия вероятно ще измести въглищата като източник на енергия в началото на следващата година, показват данните на Международната агенция по енергетика (МАЕ), цитирани от „Гардиън“.
Според доклада за състоянието на световните пазари на електроенергия в Китай, Индия, Корея и Европа вероятно ще бъдат пуснати в експлоатация нови реактори, като се очаква да се върнат към производство и няколко реактора в Япония, а производството във Франция ще се увеличи.
Експертите подчертават, че възобновяемите енергийни източници ще изместят въглищата като основен източник на енергия за производство на електроенергия в световен мащаб през 2025 г.
Делът на възобновяемите енергийни източници - по-специално на слънчевите панели - трябва да надхвърли една трета от общото производство на електроенергия, като се увеличи от 30 % през миналата година до 37 % през 2026 г., като към това се включи и ядрената енергия, която според МАЕ през следващата година ще достигне рекордни стойности, почти половината от електроенергията в света ще се произвежда от източници с ниски емисии, като през 2023 г. този дел е бил малко под 40 %.
В анализа си експертите изчисляват, че електроенергията, произведена от въглища, ще спада средно с 1,7% годишно до 2026 г., след като миналата година се е увеличила с 1,6% поради ниските нива на производство на електроенергия от ВЕЦ в Китай и Индия.
Електроенергията, произведена от природен газ, би трябвало да се увеличава с около 1 % годишно през периода.
От МАЕ очакват през следващата година електроенергията, произведена от ядрени електроцентрали, да достигне рекордното ниво, което беше постигнато през 2021 г., тъй като Франция завършва ремонта на редица реактори, а в Китай, Индия, Япония и Южна Корея се пускат нови.
Силният ръст на възобновяемите енергийни източници ще изпревари увеличеното търсене на електроенергия в индустриализираните страни като част от усилията за постигане на въглеродна неутралност, заявяват от МАЕ.
Търсенето на електроенергия се очаква да нарасне в целия свят, което ще се дължи основно на прехода към нисковъглеродна икономика. Електрическите превозни средства и термопомпите, както и много нисковъглеродни промишлени процеси се нуждаят от електричество, а не от нефт и газ.
Продължаващият бърз ръст на доставките на енергия от възобновяеми източници означава, че тези допълнителни нужди вероятно ще бъдат изцяло покрити от производството на енергия от вятърни, слънчеви и други чисти енергийни източници. До началото на следващата година възобновяемите енергийни източници ще съставляват приблизително 1/3 от общото производство на електроенергия в световен мащаб.
Дейв Джоунс, директор Проучвания в енергийния мозъчен тръст „Ember“, заяви, че констатациите отбелязват потенциална повратна точка.
„Това е началото на края на ерата на изкопаемите горива“, казва той.
„Най-накрая изглежда, че светът е преминал пика на изкопаемата енергия, което е важен етап в енергийния преход. Този доклад показва, че 2023 г. ще отбележи края на растежа на енергията от изкопаеми горива. От тази година вероятно ще навлезем в нова ера на спад на енергията от изкопаеми горива“, допълни анализаторът.
Въпреки това, по думите му пикът не е достатъчен, тъй като се нуждаем от дълбоко и бързо намаляване на емисиите на CO2, за да се вместим в рамките на изчезващия ни въглероден бюджет.
„Правим правилните неща, просто трябва да ги правим още по-бързо“, коментира Джоунс.
Фатих Бирол, изпълнителен директор на МАЕ, приветства развитието на ситуацията като положителен знак за борбата с климатичните промени, въпреки че според него са необходими много повече усилия.
„Енергийният сектор произвежда повече емисии на въглероден диоксид от всеки друг в световната икономика, така че е окуражаващо да видим, че бързото нарастване на възобновяемите енергийни източници и стабилното разширяване на ядрената енергия са на път да отговорят на цялото увеличение на световното търсене на електроенергия през следващите три години“, каза той.
„Това до голяма степен се дължи на огромния подем на възобновяемите енергийни източници, сред които водеща е все по-евтината слънчева енергия, както и на подкрепата на важното завръщане на ядрената енергия. Въпреки че е необходим още напредък, и то бърз, това са много обещаващи тенденции“, обясни изпълнителният директор на МАЕ.
Годишният анализ на организацията „Електричество 2024“, показва, че световното търсене на електроенергия се е увеличило с 2,2 % през 2023 г. и вероятно ще достигне около 3,4 % от 2024 до 2026 г. По-голямата част от увеличението се очаква да дойде от бързо развиващите се икономики: най-вече Китай, Индия и Югоизточна Азия.
Въпреки това МАЕ предупреди, че ръстът на енергийните мощности все още е неравномерен в целия свят. Така например, докато в Африка електроснабдяването като цяло се е увеличило, на глава от населението потреблението на електроенергия на континента е останало в застой повече от три десетилетия.
Това е спирачка за икономическото и социалното развитие, тъй като хората в бедност се обръщат към замърсяващи източници на енергия като биомаса и парафин. Липсата на леснодостъпно електричество също така възпрепятства децата да се образоват и застрашава здравето, когато болниците прекъсват работа.
„Международната общност трябва да работи с африканските правителства, за да се постигне необходимият спешен напредък в достъпа до електроенергия“, категоричен е Бирол.
Африка има един от най-големите потенциали за производство на енергия от слънце и вятър в света и много от жизненоважните минерали, необходими за компонентите на възобновяемите енергийни източници, но бъдещите производители са изправени пред големи пречки под формата на висока цена на капитала за проекти за възобновяема енергия. Много правителства настояват институции като Световната банка да коригират практиките си, за да улеснят подобно развитие.