Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Колко силна ще бъде турската лира през 2023 г.?

Анализи

Колко силна ще бъде турската лира през 2023 г.?

Колко силна ще бъде турската лира през 2023 г.? - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

След преизбирането на президента Реджеп Тайип Ердоган, турската лира (TRY) падна до рекордно ниски нива спрямо щатския долар (USD). Миналата сряда валутата на югоизточната ни съседка падна с около 7% само за един ден и достигна 23,18 спрямо USD. Това показва, че стойността на TRY се е обезценила с около 20% от началото на годината.

Турската лира с ново дъно - падна с 7% спрямо долара

Факт е, че почти всички валути имат затруднения през последните години. Турбулентността както на пандемията от COVID-19, така и на войната в Украйна подтикнаха към „безопасни“ финансови активи, особено щатския долар, и намалиха апетита за риск за нововъзникващите пазари. По-високите лихвени проценти в САЩ, диктувани от Федералния резерв в опит да укроти необузданата инфлация, също насърчиха търговците на валута да получат по-голяма експозиция към зелените пари, за да се възползват от по-високите доходности, които се предлагат. Това се случи в ущърб на валути като лирата.

Лирата обаче пострада доста в сравнение с повечето валути, а това се дължи на политиките  предприети от президента Ердоган и Турската централна банка.

Противно на основните закони на икономиката, Ердоган вярва, че отговорът на по-високата инфлация е намаляване на лихвените проценти. Той очевидно гледа на по-високите лихви като на „бич“, който позволява на алчните чуждестранни спекуланти да печелят от турската валута. По време на втория си мандат той уволни няколко служители на централната банка, които се опитаха да настояват за промяна на курса. Постоянната инфлация и все по-ниските лихвени проценти спомогнаха за падането на лирата, посочват анализатори.

Сега Ердоган започна третия си мандат, а нагласите са предпазливо оптимистични, че той може вече да е готов да преразгледа някои от тези идеи. Турският президент назначи Мехмет Шимшек и Хафизе Гайе Ерка – на постовете финансов министър и управител на централната банка. И  двамата са бивши банкери, работили съответно в Merrill Lynch и Goldman Sachs, които са уважавани от финансовите пазари и институции.

Историческо: Ердоган повери на дама управлението на централната банка на Турция

Шимшек каза, че ще се върне към „рационалната“ икономика и ако успее, това би трябвало да даде пространство на лирата да поскъпне или поне да се стабилизира спрямо долара.

Новият финансов министър на Турция обеща да ограничи инфлацията

Един продължаващ проблем за пазарите е липсата на доверие - трудно е да се вярва, че Ердоган ще се придържа към последователна политика, дори когато сигналите са обнадеждаващи, защото и в минатото той е назначавал експертни фигури на влиятелни постове, но след това ги е освобождавал в рамките на месеци. Предишният шеф на централната банка Начи Агбал беше уволнен само след четири месеца на поста.

Ето защо икономистът Тимъти Аш вярва, че за да изгради доверие, трябва да се предприемат  бързи действия за значително повишаване на лихвените проценти. Той коментира пред изданието, че е необходимо повишение от най-малко 1000 базисни пункта, ако „искаме да се върне някакъв оптимизъм към пазарите“.

Аш е категоричен, че представянето на лирата „наистина зависи от перспективите за лихвените проценти“.

„Ако повишат лихвите значително, тогава би трябвало да могат да стабилизират лирата около текущите нива“, добави той.

JP Morgan и Barclays заявиха, че очакват Турската централна банка да повиши лихвените проценти до 25% на следващото си заседание на 22 юни спрямо сегашното ниво от 8,5%. Société Generale очаква по-скромен първоначален ръст от 6,5%, но също така очаква лихвите да достигнат 25% до август. Ако тези глобални банки са прави в своите прогнози, лирата може да започне да се стабилизира.

Въпреки това, по думите на Аш, „ако те разочароват с повишаване на лихвените проценти, нещата могат да станат грозни много бързо“.

Автор: Harry Clynch за Disruption Banking

Анкети