Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Потенциална опасност: Могат ли технологиите с ИИ да предизвикат финансова криза

Анализи

Потенциална опасност: Могат ли технологиите с ИИ да предизвикат финансова криза

Потенциална опасност: Могат ли технологиите с ИИ да предизвикат финансова криза - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Тъй като изкуственият интелект (ИИ) става все по-широко използван, той навлиза и във финансовата индустрия, където е възможно прекалената зависимост от технологията да доведе до следващата голяма финансова криза. Гари Генслер, председател на Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), заяви в интервю за „Файненшъл таймс“, че трябва да се предприемат мерки за регулиране на използването на ИИ във финансовия сектор, за да могат да се избегнат потенциалните опасности. Ако това не бъде направено, според него може да се окаже почти невъзможно да се избегне финансова криза, причинена от използването на ИИ.

Според Генслер един от основните потенциални проблеми е, че разработването на модели на ИИ, които да се използват във финансовия сектор, се извършва от технологични компании, които действат извън обхвата или правомощията на регулаторните органи на Уолстрийт.

„Наистина смятам, че в бъдеще ще имаме финансова криза... и в докладите за последващи действия хората ще кажат: „Аха! Имаше или един агрегатор на данни, или един модел, на който разчитахме“. Може би това ще е на пазара на ипотечни кредити. Може би е в някой сектор на пазара на акции“, каза той.

Потенциалната опасност, която се крие в тази ситуация, е, че финансовите компании биха могли да използват едни и същи модели и следователно да вземат едни и същи решения, което би могло да доведе до пазарна криза, тъй като компаниите ще започнат безразборно да изкривяват пазарите в една или друга посока. Генслер казва, че според него кризата може да се случи на всеки един пазар и да бъде предизвикана от недостатък в модел или агрегатор на данни, който става твърде широко използван и на който се разчита.

Някои финансови компании се движат с пълна скорост напред, за да включат ИИ в своите корпоративни работни процеси. Сред тях са големи компании като „Голдман Сакс“ и „Морган Стенли“, които все по-често използват ИИ, за да подпомагат разработването на съдържание за срещи с клиенти или като средство за проучване на доклади.

JPMorgan Chase се стреми да създаде софтуер с ИИ, който по същество ще функционира подобно на ChatGPT и ще се използва за подпомагане на клиентите при избора им на инвестиции, като по същество ще замени някои от човешките служители на компанията.

Регулиране на ИИ на Уолстрийт?

Под ръководството на Генслер Комисията по ценните книжа и фондовите борси препоръча ново правило, което ще държи консултантите и брокерите-дилъри отговорни за конфликти на интереси, свързани с използването на технологиите на изкуствения интелект. Новото правило беше предложено през юли и вероятно е началото на по-нататъшно регулиране на анализа на прогнозни данни и други подобни технологии във финансовия сектор.

Докато регулаторните органи в САЩ продължават да обмислят възможността за въвеждане на допълнителни правила, Европейският парламент в момента активно разработва това, което се обявява за „първия в света всеобхватен закон за ИИ“.

Разбира се, технологията на ИИ се развива бързо, както повечето нови технологии, докато правителствата и бюрократичните структури са склонни да се движат бавно. Това би могло да означава, че в близко бъдеще регулаторните и законодателните органи няма да могат да се справят ефективно с промените и напредъка както в технологията, така и в нейното приложение.

Потенциалната опасност, която се крие в тази ситуация, е, че финансовите компании биха могли да използват едни и същи модели помежду си и следователно да вземат едни и същи решения помежду си, което би могло да доведе до криза на пазара.

За съжаление, според Генслер това може да бъде само един от факторите за потенциално неизбежната икономическа криза в резултат на използването на ИИ.

Това прави икономиката още една потенциално уязвима система, тъй като използването на ИИ продължава да се разпространява. С напредването на технологията ще бъде наложително да се поддържат граници за нейното използване, подобни на тези, които наскоро бяха постигнати в резултат на стачката на WGA. Ако регулирането не е в състояние да компенсира адекватно потенциалните рискове от използването на ИИ, финансовите компании ще трябва да забавят въвеждането на технологията или рискуват икономическия колапс, предвиден от Генслер.

Анкети