Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Съветите на експерта: Как да се опазим от кражби на лични и банкови данни

Анализи

Съветите на експерта: Как да се опазим от кражби на лични и банкови данни

Съветите на експерта: Как да се опазим от кражби на лични и банкови данни - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

В България за година се регистрират между 800 и 1000 случаи на киберизмами от типа „Проникване в междуфирмената кореспонденция“. Това коментира в ефира на Нова тв експертът по киберсигурност Явор Колев.

Хакери източили близо 1 млн.лева от сметки у нас

„Това е една много популярна престъпна схема в онлайн пространството. Тя е популярна не само в България, а в световен мащаб. Източват се стотици хиляди евро, дори милиони от компании, след като се осъществява т.нар. „spear fishing“ към компютърни системи на отговорни служители от дадена компания“, коментира Колев.

По думите му схемата работи, като в началото се започва с контрулиране на имейл корспонденцията, установяват се контрагентите, след което се изпраща мейл, в който се твърди, че банковата сметка на съответния контрагент е променена и проформа фактурите се изпращат с променен IBAN, като се приканва компанията да направи превод по новата сметка, контролирана от престъпнаъа организация.

„Много бързо, след като бъдат преведени парите те се разслояват по различни други банкови сметки извън територията на страната и е почти невъзможно сумите да бъдат възстановени“, допълни Явор Колев

„В никакъв случай не трябва да се връщаме обратно назад във времето без технологии. Просто трябва да се използват правилата за киберхигиена, да се използват хардуерна и софтуерна, както и антивирусна защита, които да предотвратят проблеми в системата. В над 90% от случаи успехът на този тип кражби се дължи на невнимателно боравене с информационните системи и неспазване на правилата за киберхигиена”, каза Колев.