Енергетика
Нидерландия отделя 320 млн.евро за атомна енергетика
Нидерландското правителство е предвидило 320 милиона евро за развитието на ядрената енергетика, съобщи сайтът World Nuclear News, посочва в блога си българският журналист, живеещ в Белгия Апостол Апостолов.
Парите ще отидат за разширение на граничната атомна централа в Борселе, изграждането на нови реактори и научни проекти.
През декември 2021 г. новото коалиционно правителство на премиера Марк Рюте постави ядрената енергия в центъра на своята политика. От кабинета заявиха, че планират два нови реактора да бъдат завършени до 2035, всеки от тях с мощност 1000-1650 MWe. Двата реактора ще осигуряват между 9 и 13% от общата произведена електроенергия в страната.
Във връзка със заявените намерения, на 26 април екип от експерти към министъра на енергетиката и климата Роб Джетън изпраща доклад до кабинета, в който прогнозира намаляване на дела на атомната енергия през следващите години.
В заключенията се препоръчва насочване на повече инвестиции във ВЕИ вместо в нови атомни централи. „След с 7 години около 85% от нидерландския микс може да се състои от слънчева и вятърна енергия. Ето защо е хубаво да се помисли дали е целесъобразно да се инвестира в АЕЦ каквито намерения има правителството“, пише в доклада
В експертния екип са икономистът Питер Бут и изследователят на климата Хелийн де Конинк, които смятат, че е малко вероятно нова атомна електроцентрала да бъде пусната преди 2040 г. Това важи и за малките атомни електроцентрали от нов тип (SMR), които правителството също обсъжда като алтернативни варианти. „ Правителството трябва да приеме този доклад сериозно. В края на краищата той беше поръчан от министър Джетън и в изготвянето участваха сериозни експерти, казва специалистът по климата Барт Ферхеген.
От публикувания проектобюджет се вижда, че са планирани 10 милиона лева за удължаване живота на граничната атомна централа с Белгия – в Берселе, 117 млн. евро по проучвания за строежа на нови АЕЦ, 65 млн. – за научни изследвания в атомната енергетика, отделно 52 млн. лева само за провинция Зеландия и община Борселе под формата на работен бюджет при евентуално строителство на нова АЕЦ в района.
Дали Борселе е крайният вариант – решението ще бъде взето едва след обществено допитване до местното население. Според министър Джетън, хората са положително настроени към проекта, защото с него се осигурява допълнителна заетост и се привличат потенциални инвеститори от други индустрии. Въпреки това не се изключва и план Б с две опции - Маасвлакте (Ротердам) или Грьонинген. Един от кандидатите за партньори, още с обявявенето на проекта, е съседна Белгия.