Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Крипто
  3. BIS и две централни банки създават дигитална карта на международните потоци от криптоактиви

Крипто

BIS и две централни банки създават дигитална карта на международните потоци от криптоактиви

BIS и две централни банки създават дигитална карта на международните потоци от криптоактиви - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

BIS, De Nederlandsche Bank и Deutsche Bundesbank създават платформа за данни, която има потенциал да хвърли светлина върху макроикономическото значение на пазарите на криптоактиви и децентрализираното финансиране (DeFi).

Проектът под името Atlas (Атлас) има потенциал да обработва и извлича информация в и извън „веригата", създавайки многослоен подход към проверката на данни и персонализирани статистики за централните банки.

Банката за международни разплащания (BIS) и нейните партньорски централни банки в рамките на Евросистемата разработиха доказателство за концепцията за изследване на макроикономическото значение на пазарите на криптоактиви и DeFi.

Atlas, който е съвместна инициатива на Центъра за иновации на BIS, De Nederlandsche Bank и Deutsche Bundesbank, съчетава данни, събрани от крипто борси (наречени данни извън веригата) с детайлни данни, извлечени от публични блокчейни (данни във веригата). В тази фаза на доказване на концепцията Atlas се фокусира върху подобряването на методологията за събиране на данни и разработването на платформа.

Въпреки че в момента има много данни за индустрията, данните са разпръснати в много протоколи, пазарни участници и юрисдикции, а отчитането често не е регулирано или стандартизирано, отбелязват експертите.

„Първоначалният анализ на данните, събрани от платформата, показва, че трансграничните потоци са значителни от икономическа гледна точка и неравномерно разпределени в географските региони“, казват от BIS

На този фон регулаторите стават все по-загрижени, че децентрализираната природа на криптовалутите ги прави рискови, особено след срива от миналата година на широко използваните стейбълкойни Luna и TerraUSD, както и на платформата FTX.

Докладът за проекта описва подробно как доказателството за концепцията използва транзакции между крипто борси в биткойн мрежата, заедно с местоположението на тези борси, като прокси за трансгранични капиталови потоци. Данните за приписване свързват транзакции във веригата с крипто борси, които след това се картографират към тяхното географско местоположение (където е възможно).

Получените двустранни потоци между държавите се визуализират на глобус, който представя данните по удобен за потребителя и лесно достъпен начин. Първоначалният анализ на предварителните данни, събрани от платформата, показва, че трансграничните потоци са значителни икономически и неравномерно разпределени в географските региони.

„Atlas е чудесен пример за това какво може да постигне BIS Innovation Hub. Работейки в пресечната точка на икономиката, финансите и компютърното инженерство, ние разработваме ново и важно обществено благо за централните банки в световен мащаб. Данните за трансграничните потоци са от значение за области като плащания и макроикономически анализи“, отбелязва Сесилия Скингсли, ръководител на BIS Innovation Hub.

„Нашият проект различни възможности за употреба. Изследователите могат да анализират структурно микроданните, докато политиците имат достъп до персонализирани табла за управление за прозрения с един поглед. Вълнувам се от потенциала и бъдещото развитие на този проект“, обяснява Буркхард Балц, член на Изпълнителния съвет на Deutsche Bundesbank

„Atlas използва разнообразните умения на интердисциплинарен екип, включващ разработчици и икономисти. Страхотно е да видя какво е постигнал отборът. Проектът Atlas може да бъде ценен инструмент за общността на централните банки за години напред.“, категоричен е Олаф Слейпен, член на изпълнителния съвет на De Nederlandsche Bank.

Според експертите в бъдеще дигиталната карта и платформата, която разработват може да помогне за идентифициране на несъответствия в източниците на данни, както и да предоставя информация, която може да се използва за анализиране на макроикономическото значение на крипто пазарите и потенциалните последици за финансовата стабилност.

Проектът всъщност беше стартиран още преди 5 години в холандската централна банка, но потенциалната му полза се доказа едва през последните 18 месеца след поредицата сривове в крипто индустрията.

Именно данните за трансграничните крипто потоци биха били полезни за централните банки в контекста на трансграничните плащания, икономическия анализ и статистиката на платежния баланс, отчитат от BIS.

„Централните банки трябва да придобият познания от първа ръка за крипто и DeFi и рисковете и възможностите, които те представляват за финансовата система“, посочват експертите от Банката за международни разплащания.

Прототипът на системата за мониторинг ще бъде предоставена тестово на група от централни банки, за да може проектът в бъдеще да бъде разширен.

Анкети