Парите
И Румъния ще търси споразумение с Украйна за решаване на „зърнената криза“
Външният министър на Румъния Богдан Ауреску се застъпи за намиране на практически решения чрез двустранен диалог по време на телефонен разговор с украинския външен министър Дмитро Кулеба
Румъния ще последва модела на украинско-полското споразумение относно зърнената криза, съобщи Hotnews.ro.
Външният министър на Румъния Богдан Ауреску се застъпи за намиране на практически решения чрез двустранен диалог по време на телефонен разговор с украинския външен министър Дмитро Кулеба.
В този контекст Кулеба предложи украинското и румънското министерство на земеделието да започнат пряк диалог по този въпрос, като външните министерства улеснят дискусиите между ресорните министерства на двете държави.
В съобщение за медиите от страна на румънското МВнР се съобщава, че украинският министър на външните работи Дмитро Кулеба е потвърдил пълната готовност на украинския министър на земеделието за намиране на решение и диалог.
По време на телефонния разговор между Кулеба и Ауреску, румънският министър на външните работи е акцентирал на това, че страната му е улеснила износа на почти 15 млн. тона зърнени култури и други селскостопански продукти от Украйна, но е подчертал, че ангажимент на румънското правителство е да намери решение на проблемите, с които се сблъскват румънските земеделски производители в резултат на навлизането на украински продукти на румънския пазар.
Ауреску е подчертал значението на стриктното осигуряване на проследяемост на продуктите, преминаващи транзитно през Румъния, за да се гарантира, че всички селскостопански продукти, предназначени за трети държави, влизащи в Румъния, ще напуснат страната ни до установените им местоназначения в други държави.
Какъв е „Полският модел“
Преди дни министрите на земеделието на Полша и Украйна се споразумяха, че вносът на украински зърнени култури ще бъде временно спрян, за да се смекчи въздействието върху цените, но транзитът през страната все пак ще бъде разрешен.
Големи количества украинско зърно навлизат на пазара на ЕС, както поради отварянето на пазара, договорено от блока, за да помогне на Украйна във войната ѝ с Русия, така и поради логистични затруднения, които означават, че пратките с украинско зърно, първоначално предназначени за трети страни, остават на пазарите на страните от Централна и Източна Европа.
„Съгласихме се да ограничим и да спрем износа за Полша за момента. Транзитът ще бъде разрешен, но ще бъде внимателно наблюдаван и в двете държави, за да не остане украинско зърно в Полша", заяви полското министерство на земеделието.
Писмото към ЕК, подписано от министър-председателите на пет държави членки
От началото на сезона юни 2022 г. - юли 2023 г. Украйна е изнесла 37,2 млн. тона зърно, включително 20,6 млн. тона през черноморския коридор.
Европейският съюз трябва да въведе отново мита върху украинските селскостопански продукти, ако притокът на тези продукти, който натиска цените на пазарите на ЕС, не може да бъде спрян с други средства, заявяват премиерите на България, Полша, Румъния, Словакия и Унгария в писмо до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен от края на март.
След като ЕС спря вносните мита, квотите и други мерки за търговска защита на украинския износ за блока като мярка за подкрепа на Украйна и нейната икономика в условията на руска агресия, мащабът на проникването на украински продукти, включително зърнени храни, птиче месо и захар, е „безпрецедентен“, отбелязват петимата премиери в писмото си. Като предлагат няколко мерки за ограничаване на нарушенията на пазара, причинени от украинския внос, и добавят, че ако тези механизми не дадат резултат, следва да се въведат отново мита и квоти.
„Да подкрепим Украйна, но да го направим интелигентно и преди всичко да поставим на първо място интересите на страната и полските фермери“, написа в Туитър полският министър-председател Матеуш Моравецки.
Сред мерките е предложено съвместно решение между ЕС и Световната програма по прехраната, за да се гарантира, че изнесеното украинско зърно няма да остане на пазарите на ЕС.
Ръководителите на правителствата на петте държави от Централна и Източна Европа също така потвърждават необходимостта от повече средства за подпомагане на засегнатите земеделски стопани и по-бързо развитие на транспортната инфраструктура, за да се подпомогне транспортирането на стоките, изнасяни от Украйна.