Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Пеканов: Приемането на еврото ще доведе до по-бързо увеличаване на заплатите и реалните доходи

Парите

Пеканов: Приемането на еврото ще доведе до по-бързо увеличаване на заплатите и реалните доходи

НС ще гласува нужните закони за приемане на еврото в съкратени срокове, коментира председателят на Народното събрание Росен Желязков, а от МФ уточниха, че имат план как да се вместим в 3% дефицит

Пеканов: Приемането на еврото ще доведе до по-бързо увеличаване на заплатите и реалните доходи - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Влизането на България в Еврозоната ще бъде начин да засилим своя суверенитет. В 21 век той се изразява в защита на нашата позиция и активно и достойно участие там, където се взимат решенията. Това коментира вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов в рамките на форума „Ролята на организираното гражданско общество в процеса на присъединяването на България към Еврозоната”, организиран от Икономическия и социален съвет (ИСС) и се проведе в Гранитната зала на Министерския съвет.

„В момента България, поради съществуването на валутния борд, само реплицира решенията на Еврозоната, а след влизането в нея активно ще участва във вземането им“, подчерта Пеканов и добави, че приемането на общата европейска валута ще повиши и най-важната цена в нашата икономика - цената на труда.

„Ще помогне за по-бързо увеличаване на заплатите и ще даде тласък на реалните доходи, както се е случило в останалите страни в годините след присъединяването“, посочи вицепремиерът.

„Народното събрание ще изпълни своите ангажименти и ще приеме законите, които да гарантират нормативната база за приемане на еврото в съкратени срокове“, каза от своя страна председателят на НС Росен Желязков

По думите на Росен Желязков влизането на България в еврозоната е един от основните политически въпроси.

„Хората очакват аргументи, които предпоставят добре информирано решение“, коментира още Желязков и даде пример с Хърватия, която от 1 януари 2023 г. е член и на еврозоната.

„Вървели сме заедно с Хърватия по трънливия път на приемането в Евросъюза и ще продължим да вървим заедно“, каза председателят на НС.

„Мисля, че в България има достатъчно сериозни аргументи и сериозно мнозинство от гледна точка на политическата конструкция, което дава увереност, че ако изпълним всички критерии, ние бихме могли да се похвалим със завършването на тези важни евроинтеграционни процеси, израз на които е приемането на еврото“, посочи още Росен Желязков.

От своя страна Методи Методиев, заместник-министър на финансите, каза, че МФ има план как да се вместим в 3% дефицит. Затова обаче мерките на МФ трябвало да получат нужната политическа подкрепа за съответните ограничения. Методиев заяви и че вижда такова желание от страна на партиите.

Той обясни, че въвеждането на еврото е фундаментална промяна, която ще донесе на страната ни множество икономически възможности.

„Приемането на общата европейска валута е символ на принадлежността на България към европейската идея, подчерта той. Това обаче поражда редица ангажименти за бизнеса и гражданите. Служебният кабинет работи с ускорени темпове за въвеждане на еврото, въпреки че няма да сме част от клуба на богатите на 1 януари 2024. България полага всички възможни усилия да бъде готова да приеме еврото не по-късно от 1 януари 2025 година“, припомни още въднъж той.

Участие във форума взеха и представителите на синдикатите и работодателите, които изразиха своята подкрепа за членството на България в Еврозоната и насърчиха институциите да работят активно и с прозрачност за успешната реализация на тази национална цел.

Нина Стоянова, подуправител на БНБ коментира, че еврото спомага за по-ниски транзакционни такси, повече инвестиции и икономически растеж, като подчерта, че обществото има нужда от провеждане на подобни дискусии.

„Днес еврото е валута на 346 милиона европейци, на 20 от 27 членки на общността“, коментира още тя.

Анкети