Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Технологии
  3. В свят на машини: Роботи с ИИ спасяват хората от самота – все повече млади хора нямат приятели

Технологии

В свят на машини: Роботи с ИИ спасяват хората от самота – все повече млади хора нямат приятели

В свят на машини: Роботи с ИИ спасяват хората от самота – все повече млади хора нямат приятели - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Ново проучване, разработено от международен изследователски екип обяснява, че роботите с изкуствен интелект могат да помогнат в борбата със самотата на хората. Тези механични спътници биха могли да помагат на изолираните хора, намалявайки потенциалните рискове за здравето, които идват с хроничната самота, твърдят учени. Приблизително един на всеки 10 души изпитва самота през цялото време на съществуването си или през по-голямата част от него, което повишава риска от сърдечносъдови заболявания и преждевременна смърт с една трета.

„В момента всички доказателства сочат, че най-добрият вариант е да имаш истински приятел“, казва Мурали Дораисвами, професор по психиатрия и гериатрия в Университета Дюк и член на Института за мозъчни науки на Дюк.

„Но докато обществото не даде приоритет на социалната свързаност и грижите за по-възрастните, роботите са решение за милионите изолирани хора, които нямат други решения“, допълва професорът по психиатрия и гериатрия.

Рискът от самота се увеличава с възрастта поради фактори като овдовяване и пенсиониране. Но расте и броят на все по-млади хора, които съобщават, че се чувстват самотни. Международният екип от изследователи вярва, че роботите, подобрени с изкуствен интелект, един ден могат да помогнат за облекчаване на този нарастващ проблем, пише „Стъди Файндс“.

В неотдавнашен доклад се посочва, че 4,4 милиона души в Обединеното кралство нямат нито един „истински“ приятел, като този проблем ги кара да прекарват живота си в социалните медии и онлайн игрите. Според екипа, изготвил доклада броят на американците, които нямат близки приятели, се е увеличил четири пъти от 1990 г. насам. Смята се, че самотата и социалната изолация засягат една трета от световното население и са свързани с психични заболявания, затлъстяване и деменция. Самотата се оказва толкова вредна за здравето, колкото и тютюнопушенето, заключват учените.

Предизвикателството да се намерят нови приятели в зряла възраст предполага, че роботите-компаньони могат да предоставят обещаващо „бързо решение“.

„Изкуственият интелект предоставя вълнуващи възможности за роботи-компаньони с по-големи умения за изграждане на социални връзки“, казва в съобщение за медиите д-р Елизабет Броудбент, професор по психологична медицина в университета „Вайпапа Таумата Рау“ в Окланд. „Но трябва да внимаваме и да изработим правила, които да гарантират, че те ще бъдат морални и ще заслужават доверие“.

Възрастните хора все по-често прибягват до технологиите, за да намерят общуване. Услуги като приложението Papa позволяват на потребителите да „наемат внуци по поръчка“ срещу 17 долара на час. Тези „Papa Pals“ могат да помагат на възрастните хора при пазаруване, транспорт или просто да им предлагат компания.

Технологии като робота с изкуствен интелект EllieQ, който се позиционира като социален робот за възрастни хора, могат вече да отговарят на гласови команди, да предоставят напомняния и да изпращат текстови съобщения. При вече записани хиляди взаимодействия с потребители, почти половината от тях са свързани с просто общуване, като например споделяне на чаша чай или кафе.

Анкети