Анализи
Финансист: Постигането на дефицит от 3% до края на годината е невъзможно - това са политически лозунги
„Личното ми мнение е, че преди да започне да се прави нов бюджет, трябва да има нова фискална цел, защото тя досега е цел за оцеляване“, категоричен е доц. Григорий Вазов, член на Фискалния съвет и преподавател по финанси
Оптимистичната дата за влизане на България в еврозоната е 1 януари 2025 г., а 3% дефицит в бюджета може да се постигне едва в средата на следващата година. Това каза Григорий Вазов, член на Фискалния съвет в интервю за БНР.
„Личното ми мнение е, че преди да започне да се прави новият бюджет, трябва да има нова фискална цел, защото тя досега е цел за оцеляване“, каза още Вазов.
По думите му трябва да се направи и нова стратегия за управление на държавния дълг.
В отговор на въпрос дали са постижими 3% дефицит Вазов посочи, че е възможно, но не в сроковете, които в момента се издигат в политическите лозунги.
„Смятам, че до края на годината това не може да стане и е логично да започне да се изпълнява след юли-август следващата година - тогава можем да мечтаем, че можем да постигнем този дефицит“.
По думите му сега не може да се свият социалните разходи, както и разходи, свързани с издръжката на държавата.
„Нямаме време за сериозни инвестиции, както и капацитет за извършването на тези капиталови разходи, с които да бъде заложена сериозна възвращаемост към бюджета, за да се постигне три на сто дефицит. Тези три процента ще започнат като реалност след средата на 2024 г.“. коментира експертът.
За влизане в еврозоната от 1 януари Вазов посочи, че не може да се осъществи, тъй като няма да можем да изпълним параметрите. По думите му реалистичната дата за влизане в еврозоната е след август 2024 г. , а най-реалистично е 1 януари 2025 г. Самите институции на ЕС имат срокове за вземане на решения и подготовка на много документи.
Няма основание да се повишат лихвите по кредитите, каза ще Вазов.