Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Енергетика
  3. Кремен Георгиев: Замяна на базовите мощности с ВЕИ-та и прохождащи технологии е несериозно

Енергетика

Кремен Георгиев: Замяна на базовите мощности с ВЕИ-та и прохождащи технологии е несериозно

Кремен Георгиев: Замяна на базовите мощности с ВЕИ-та и прохождащи технологии е несериозно - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Седми ден протестиращите миньори остават на АМ „Тракия“ край Стара Загора. В късния следобед вчера на мястото на блокадата са разпънати нови палатки, протестиращите са десетки. Затворен е и Проходът на републиката. Заявката е протестът да продължи безсрочно.

„Ние сме принципно корави момчета. Тук даже е добре – асфалт е, в рудника зимата е кал, лятото – прах. На условията ще изтърпим. Въпросът е дали държавата ще склони на нашите искания. Това, което се случи миналия ден (срещата в парламента, след която бе подписано споразумение – бел . ред.), е поредният цирк. То е глупаво – да се изпълни решение на Народното събрание от 2020 г., да се изпълни решение на НС от 2023 г. Стига с тези лъжи! Искаме нещо точно, ясно и конкретно. Да изтеглят териториалните планове, да вкарат вътре нашите искания и се прибираме по къщите. Хората са доста надъхани. Може да издържим“, коментира пред БНР Георги Господинов, председател на КНСБ в „Мини Марица Изток“.

„Тръгнахме заедно. Колегите пуснаха блокадата, пляскаха на правителството, тяхно решение е. Те не ни оставиха избор. Недоверието във властта е толкоз голямо, никой вече не им вярва“, допълва Господинов.

„В териториалните планове трябваше да има нещо по-сериозно и адекватно. Вътре можеше да има доста по-адекватни от технологична гледна точка неща. Затова и станаха протестите. Тези планове бяха написани някъде, не бяха обсъждани с никого. Никой не знаеше как изглежда това, което беше внесено в Брюксел.“

Това мнение изрази пред БНР Кремен Георгиев, председател на Асоциацията на топлофикационните дружества в България. 

Замяна на базовите мощности с ВЕИ-та е абсолютно несериозно, подчерта Георгиев и продължи с критиките:

„Териториалните планове трябваше да дадат визия как ще изглежда енергетиката към края на този период. Но разни прохождащи към момента технологии от сорта на водород – зелен, син, червен не звучат сериозно, тъй като това не е технология, която е масово използвана никъде по света все още.“

Запитан защо постигнатото споразумение устройва една част от протестиращите, а не устройва друга, Кремен Георгиев уточни, че „има доста голяма разлика между двете сфери“.

По думите му във времето до 2038 г., визирана в териториалните планове, миньорите ще добиват все по-малко въглища, докато тецовете има какво да правят през това време, за да могат да продължат да работят след това в друг вид.

„Централите трябва да се преобразуват в по-екологични. Има много варианти за това. Работи се по много зелени проекти – смяна на горивна база, газификация…“

Георгиев прогнозира по-скъпо парно през предстоящия отоплителен сезон заради връщането на ДДС от 9 на 20%.

Анкети