Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Крипто
  3. Спадът на икономиката засили търговията с криптовалути в Китай

Крипто

Спадът на икономиката засили търговията с криптовалути в Китай

Спадът на икономиката засили търговията с криптовалути в Китай - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Все повече китайски инвеститори използват креативни начини да притежават биткойн и други криптоактиви, които според тях са по-сигурни от инвестирането в сриващите се пазари на акции и имоти в страната.

Въпреки, че търговията и добивът на криптовалути са забранени в Китай от 2021 г. насам, хората използват банкови карти, издадени от малки търговски банки в селските райони, за да купуват криптовалути чрез дилъри от сивия сектор, ограничавайки транзакциите си до около 6 000 долара, за да избегнат регулаторен контрол.

Така инвеститорите реално действат в сивата зона, избягвайки строгия контрол за индустрията, който важи в континентален Китай. Строг контрол е в сила и върху движението на капитали през границата, но хората все още могат да търгуват с токени като биткойн на криптоборси като OKX и Binance или чрез други извънборсови канали.

Инвеститорите от континенталната част на страната могат също така да откриват банкови сметки в чужбина, за да купуват криптоактиви.

След като миналата година Хонконг открито одобри цифровите активи, китайските граждани също използват годишните си квоти за покупка на валута в размер на 50 000 долара, за да прехвърлят пари в сметки за криптовалути на територията на страната. Съгласно китайските правила парите могат да се използват само за цели като пътуване в чужбина или образование.

Икономическият спад в Китай „направи инвестициите в континенталната част рисковани, несигурни и разочароващи, така че хората се стремят да разпределят активи в чужбина“, заяви старши изпълнителен директор на базирана в Хонконг борса за криптовалути, който отказа да бъде идентифициран поради чувствителността на темата.

„Биткойнът и криптоактивите са привлекли такива инвеститори. Почти всеки ден виждаме континентални инвеститори, които навлизат на този пазар“, твърди той.

Тъй като инвеститорите на дребно правят крачка към криптовалутите, китайските брокери и други финансови институции не остават по-назад. Лишени от възможности за растеж у дома, много от тях проучват свързаните с криптовалутите бизнеси в Хонконг.

„Ако сте китайска брокерска компания, изправена пред бавен фондов пазар, слабо търсене на Първичното публично предлагане и свиване на други бизнеси, имате нужда от история за растеж, която да разкажете на акционерите и борда на директорите“, каза изпълнителният директор на борсата.

Анкети