Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Технологии
  3. Meta ще сподели операционната си система за очилата Quest с конкурентни разработчици

Технологии

Meta ще сподели операционната си система за очилата Quest с конкурентни разработчици

Meta ще сподели операционната си система за очилата Quest с конкурентни разработчици - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

От Meta Platforms обявиха, че ще споделят операционната система на очилата Quest с конкурентни разработчици на устройства, сред които и Microsoft. Това решение не е изненада, тъй като Meta се стреми да разшири влиянието си в сектора на нововъзникващата индустрия за виртуална и смесена реалност.

Мета представи високотехнологични очила за виртуална реалност (ВИДЕО)

Ходът ще позволи на редица партньорски компании да изграждат своите виртуални очила, използвайки Meta Horizon OS, ребрандирана операционна система, която може да предложи разпознаване на жестове, разбиране на сцени и други, които работят на нея, се посочва в публикация на компанията, цитирана от Ройтерс.

Технологичният гигант твърди, че партньорите Asus и Lenovo ще използват операционната система, за да изградят устройства, пригодени за конкретни дейности. Освен това Meta ще използва това, за да направи ограничено издание на очилата Quest, „вдъхновено от“ конзолата за игри Xbox на Microsoft, гласи изявление на гиганта.

Решението подчертава амбицията на главния изпълнителен директор Марк Зукърбърг да притежава изчислителната платформа, която управлява устройствата за виртуална реалност (VR) и смесена реалност (MR), подобно на начина, по който Google на Alphabet, стана ключов играч в пазара на смартфони, като направи своята мобилна операционна система Android отворена.

Бизнесът на Meta с виртуална реалност е един от бенефициентите на тази стратегия на Google, тъй като самата Meta Horizon OS е базирана на Android.

Във видео, публикувано в Instagram профила на Зукърбърг, той визуализира примери за специализирани очила, които партньорите могат да правят: леки устройства с попиващи потта материали за упражнения, потапящо устройство с висока разделителна способност за развлечения и други цели.

В публикация си в блога Meta казва, че Republic of Gamers на Asus разработва очила за игри, а Lenovo работи върху устройство със смесена реалност за продуктивност, обучение и забавление, използвайки Horizon OS. Зукърбърг твърди, че може да са нужни няколко години, преди тези устройства да бъдат пуснати на пазара.

Досега очилата с добавена и смесена реалност се радват на слаб интерес, предимно от гейминг общността и избрани компании, които ги използват, за да обучават хора от дистанция или за отдалечени конференции. В момента Meta е пазарен лидер, но започва да усеща все по-голям натиск от други играчи.

Apple навлезе в категорията по-рано тази година със своите очила Vision Pro, струващи 3499 долара, докато за Google също се говори, че работи по платформа, базирана на Android, за устройства с добавена и смесена реалност.

Анкети