Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Мрежата
  3. Китай ударно строи соларни паркове, но не се отказва и от въглищата

Мрежата

Китай ударно строи соларни паркове, но не се отказва и от въглищата

Китай ударно строи соларни паркове, но не се отказва и от въглищата - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

От блога на българския журналист, живеещ в Белгия – Апостол Апостолов:

Слънчеви панели, вятърни паркове и водноелектрически централи: Китай строи ударно чисти форми на енергия за рекордно кратко време. Но същевременно не се отказва от въглищата, ако се съди по растящия брой на разрешителните. Колебливата икономика и нарастващото напрежение на световната сцена застрашават зелените амбиции на източната страна.

Соларният парк, който Йили се намира в Хангин Банер, на мястото на въглищна мина. Вижда се от километри море от синьо в средата на пустинна местност.

„Тук земята е затихнала, необитаема е, овчарите са си тръгнали. За нас беше прекрасна възможност да използваме терена за слънчеви панели“, казва в интервю за нидерландската обществена медия Сюе Фенг, мениджър в компанията.

Температурата в региона е малко по-ниска в сравнение с Пекин където живакът удря 40 градуса няколко пъти за последните седмици. Северната китайска провинция има 3180 слънчеви часа годишно, което се равнява на 8 часа на ден. С капацитет от 3 гигавата, паркът се счита за най-големия в страната.

Подкрепена от властите, компанията плътно следва заветите на лидера Си Дзинпин, които иска да вижда все по-чиста страна.

„Чистата вода и зелените планини са толкова ценни, колкото планините от злато и сребро“, са думите на партийния лидер, които се издигат високо над слънчевите панели с червени букви.

Планът на страната е до 2030 година една трета от електроенергията да идва от възобновяеми енергийни източници. До 2060 година Китай е с амбиция да бъде климатично неутрална.

През миналата година в екологични проекти са инвестирани не по-малко от 485 милиарда евро - от слънчеви панели до електрически автомобили по данни на Bloomberg.

Същевременно страната не се отказва от въглищните централи. Според китайската статистическа агенция през 2020 всяка седмица са давани разрешения за строеж на две нови централи. Аргументът е, че това е нужно за енергийната сигурност, отбелязва Димитри де Бур от ClientEarth, организация, която работи усилено за екологичното право.

Сегашният петгодишен план предвижда увеличаване добива на въглища. Едва от 2026 г. потреблението трябва да намалее. При тази картина на енергийните източници, резултатите ще дойдат най-рано след 10 години, прогнозира мениджърът на слънчевата централа Сюе Фенг. „Особено сега, когато климатът е приоритет и хората все по-често започват да се притесняват заради високите температури в страната“.

Анкети