Парите
Българските зърнопроизводители излизат на протест заедно със своите колеги от Румъния
Българските зърнопроизводителите отново излизат на протест срещу безмитния внос на евтино украинско зърно у нас. С тежка техника земеделците ще блокират северната ни граница на две места - при Русе и Кардам. Този път протестът им е синхронизиран с румънските им колеги, които също подготвят блокади.
Трактори ще се наредят от двете страни на Дунав в знак на протест срещу евтиното украинското зърно, което на практика блокира българското производство, каза новият председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов, цитиран от БНР.
„Началният час е 10:00, а действията ни са координирани съвместно с румънските ни колеги, като те ще бъдат на отсрещната страна на границата, както и на още няколко места в Румъния", каза още той.
3,5 милиона тона българска пшеница и 1 милион тона български слънчоглед на обща стойност 4 милиарда лева залежават в складовете в момента, казват от бранша.
По данни на производителите от Северна България след тридневните блокади на границата миналата седмица трафикът на тирове с украинско зърно е станал още по-интензивен.
Ако и днешният протест не бъде чут в Брюксел, „вече трябва да се мисли за по-мащабни действия с повече държави, които сме на едно и също мнение“, каза Илия Проданов.
Заради протеста при граничния пункт „Дунав мост“ при Русе се очаква задръстване от товарни автомобили, пътуващи в посока Румъния. Протестът на зърнопроизводителите там ще започне в 10 ч. и ще продължи около четири часа.
Недоволни румънски фермери също ще протестират в цялата страна. Те са против решението на Европейската комисия да не облага стоките от Украйна и настояват за равни условия. Фермерите се аргументират, че заради нелоялната конкуренция на съседната страна и липсата на реакция на Европейския съюз са принудени да продават собствените си зърнени запаси на много по-ниски цени от очакваните.
Вчера „Съюз за спасение на Румъния“ поиска оставката на министъра на земеделието и развитието на селските райони Петре Дая, след като беше потвърдено, че Румъния получава само 10,5 милиона евро от Европейската комисия за компенсиране на фермерите. Опозиционната партия даде пример с полския министър на селското стопанство.
„Той подаде оставка, след като стана ясно, че Полша получава помощ от 29,5 милиона евро. Няма и дума за оставка на Дая, въпреки че сумата от 10,5 милиона евро е нищожна за Румъния. Дая не е договорил нищо в Брюксел", написа в профила си във Фейсбук сенаторът от „Съюз за спасение на Румъния” Себастиан Черник, който е и член на Комисията по земеделие. Според него и съпартийците му министърът е трябвало да бъде освободен отдавна.
По-късно през деня и премиерът Никола Чука излезе с коментар по темата, като увери, че мерките, подкрепени от изпълнителната власт и Европейската комисия, имат за цел да идентифицират механизми за намаляване на негативните ефекти от транзита и износа на зърнени култури от Украйна за съседни държави.
Според статистика, публикувана от правителството в Киев, миналата година в Румъния е влязло украинско зърно на стойност 1,24 млрд. долара.