Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Правителството одобри допълнителни разходи по бюджетите на няколко министерства и ведомства

Парите

Правителството одобри допълнителни разходи по бюджетите на няколко министерства и ведомства

Правителството одобри допълнителни разходи по бюджетите на няколко министерства и ведомства - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Одобрени са допълнителни разходи по бюджета на Министерството на здравеопазването

Министерският съвет на Република България прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на здравеопазването за 2023 г. за обезпечаване на дейности на Българския Червен кръст във връзка със засиления миграционен натиск на граждани от Украйна, в размер на 250 000 лв. за периода м. март - м. месец декември 2023 г.

Необходимите допълнителни средства са за финансиране на сключено споразумение между Българския Червен кръст и Сдружение „Национална асоциация на доброволците в Република България" във връзка с функционирането на контактен център към Правителствения информационен портал за Украйна.

Утвърдени са вътрешнокомпенсирани промени по бюджета на Министерството на икономиката и индустрията

Министерският съвет прие Постановление за вътрешнокомпенсирана промяна на утвърдените разходи по политиките на Министерството на икономиката и индустрията. Целта е преразпределяне на утвърдения на ведомството бюджет за 2023 г. и привеждането му в съответствие с неговите приоритети.

Извършената оценка на разходите по области на политики и бюджетни програми, както и на очакваното изпълнение на бюджета до края на годината, показват необходимост от допълнителни средства по политики в областта на устойчивото 1,1кономическо развитие и конкурентоспособност. Те са в размер на 496 000 лв. и са разпределени по програми както следва:

По бюджетна програма „Инфраструктура по качеството в подкрепа развитието на икономиката" - 246 000 лв.;

По бюджетна програма „Защита на потребителите"- 250 000 лв.

С допълнителните разходи по двете бюджетни програми ще бъдат компенсиран11 увеличените цени за издръжка на Държавната агенция. по метрологичен и технически надзор и Комисията за защита на потребителите в резултат от отчетената през последните години инфлация и 100%-то увеличение на дневните пари при командировките в страната.

Преразпределението на средства не изисква допълнителни разходи, трансфери или други плащания, които да бъдат предоставени по бюджета на Министерството на икономиката и индустрията за 2023 г. То не води и до въздействие върху държавния бюджет, като предлаганите промени са в рамките на утвърдените разходи на Министерството на икономиката и индустрията за 2023 г.

Допълнителните средства ще бъдат осигурени за сметка на реализирани икономии по Политика в областта на ефективното външноикономическо сътрудничество, бюджетна програма „Реализация на експортния потенциал и участие в търговската политика на Европейския съюз“.

Одобрени са допълнителни разходи по бюджета на ММС

Министерският съвет прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на младежта и спорта за 2023 г. за изплащане на минимални диференцирани размери на паричните средства за физическа активност, физическо възпитание, спорт и спортно-туристическа дейност на държавните спортни училища за бюджетната 2023 година.

Финансовите средства, необходими за подпомагане на физическата активност, физическото възпитание, спорта и спортно-туристическата дейност в държавните спортни училища за бюджетната 2023 година в размер на 13 665 лв. са в рамките на разчетените за тази дейност в централния бюджет средства за 2023 г.

С приетото Постановление ще се извърши промяна по бюджета на Министерството на младежта и спорта за 2023 година.

Правителството одобри промени по бюджета на МВнР за обезпечаване на разходи, свързани с изменение на Наредбата за командировъчните средства при задграничен мандат

Министерският съвет одобри днес промени по бюджета на Министерство на външните работи. С допълнителните средства, предвидени по централния бюджет за 2023 г. за МВнР, ще бъдат покрити разходи по издръжката на служителите за времето на задграничния им мандат след актуализиране на базисните размери на дневните командировъчни пари по държави, определени в приложение №1 от наредбата, прието с Постановление на Министерския съвет № 164 от 21 септември 2023 г., в съответствие с поскъпването на живота в т.ч. за наеми, учебни такси, медицинско и здравно осигуряване, военен риск.

ПМС №164 бе прието по предложение и инициатива на заместник министър­председателя и министър на външните работи Мария Габриел. С него за първи път от 15 години насам бе осъвременен базисният размер на командировъчните средства на дългосрочно командированите служители в задграничните представителства на Република България.

С увеличението на базисните размери се цели настоящият размер на средствата за издръжка на дългосрочно командированите служители да кореспондира на настоящите икономически условия и да укрепи допълнително дипломатическата служба.

Правителството одобри близо 1 млн. лева по насърчителна мярка за изграждане на пътна инфраструктура в община Силистра

Министерският съвет прие Решение за одобряване на финансирането на публична общинска инфраструктура по реда на Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ).

От бюджета на Министерството на иновациите и растежа за 2023 г. на Община Силистра ще се предоставят средства в размер до 985 482 лв. с ДДС за изграждане на елементи на общинска пътна инфраструктура: ,,Ремонт на обособени улици с идентификатори ПИ № 00895.506.50; ПИ № 00895.506.51 и ПИ № 00895.506.72 по КК и КР на с. Айдемир, Промишлена зона „Запад" Силистра" и „Разпределителен водопровод от ВВМ на гр. Силистра в ПИ № 66425.514.474, ПЗ „Запад", гр. Силистра до разпределителен възел СК в ПИ № 00895.506.51 в землище с. Айдемир, община Силистра".

Инфраструктурата се изгражда във връзка с изпълнението на сертифицирания по ЗНИ инвестиционен проект „Складова база за съхранение на зърно" в община Силистра на „Марлин" ЕООД.

Инвестицията по проекта е в размер над 48.1 млн. лв. В периода на осъществяване на инвестиционния проект и като резултат от него ще бъдат разкрити 17 нови работни места.

С реконструкцията и изграждането на техническа инфраструктура ще се създадат условия за реализиране и на бъдещи инвестиционни намерения, като по този начин ще се подкрепи развитието на бизнеса и разкриването на допълнителни работни места. Реконструкцията на улицата и проектът за изграждането на водопровода съответстват на одобрените Подробни устройствени планове и схемите на техническата инфраструктура към тях.

Новоизградената техническа инфраструктура ще обслужва и други ползватели: ,,Технотрейд" ЕООД, ,,И-Уейст Силистра" ЕАД, ,,Агротранс" ЕООД, ,,Топ 13" ЕООД, ,,Фазерлес" АД, ,,Елкотех-Синхрон" ООД, ,,Галакс ойл" ООД, ,,Еликом Електроникс - Георгиев" КД, ,,Зелен пазар" АД и всички бъдещи инвеститори и всички съществуващи и потенциални физически/юридически лица при равни и недискриминационни условия.

Правителството одобри 400 000 лв. за финансова подкрепа за Рилския манастир „Свети Иван Рилски“

Със свое постановление правителството одобри допълнителни разходи по бюджета на Министерство на културата за 2023 г. в размер на 400 000 лв. за финансова подкрепа за Рилския манастир „Свети Иван Рилски" (за източноправославното вероизповедание - на Българската православна църква - Българска патриаршия).

Манастирът е сред най-значимите културни паметници в България, символ на страната, включен в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Рилският манастир, в това число и Хрельовата кула, църквата, манастирските сгради и църквата „Свети Лука" са обявени през 1927 г. за „народна старина" (Държавен вестник, бр. 69 от 1927 г.). През 1968 г. Хрельовата кула е обявена за архитектурно-строителен паметник на културата от Средновековието (Държавен вестник, бр. 77 от 1968 г.). На 7-ата сесия на Комитета за световно наследство към ЮНЕСКО, проведена от 5 до 9 декември 1983 г. във Флоренция (Италия), Рилският манастир е обявен за обект на световното културно наследство. В Рилския манастир се пазят ръкописи, старопечатни книги, документи от 14 век - 19 век, а в музея много старинни предмети, като черковна утвар, жезли, икони, оръжия, монетна колекция и др.

През 1922 г. Рилският манастир; Гробът на Св. Йоан Рилски, включващ църквата ,,Успение на Св. Йоан Рилски" и постницата Св. Йоан Рилски; Скитът „Свети Лука", включващ църквите „Свети Лука" и „Свети Покров Богородичен" и килийното училище; метохът Орлица с църквата „Св. св. Петър и Павел"; и църквата „Успение Богородично" са обявени за групови архитектурни, исторически и художествени комплекси от „национално значение", а метохът Пчелина-за групов архитектурен и исторически комплекс от „местно значение" (Държавен вестник, бр. 73 от 1992 г.).

Като част от световното наследство ЮНЕСКО, страната ни е поела ангажимент, за запазването и съхранението в автентичен вид на манастирския комплекс, поради което българската държава ежегодно подпомага финансово чрез Закона за държавния бюджет дейността на манастирското братство за стопанисването сградния фонд на манастира.

Допълнителните средства се предоставят във връзка с приетите в чл. 1, ал. 5, т. 6.2. от Закона за държавния бюджет на Република България за 2023 г. (ДВ, бр. 66 от 2023 г.) за обезпечаване на дейности по ремонт, консервация и реставрация на обекти на Рилската света обител, както и други дейности по опазване и представяне на културната ценност, във връзка с отбелязване на 40-тата годишнина от включване на манастира в списъка на ЮНЕСКО.

Анкети