Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Технологии
  3. Ответен удар: Художници включиха технологични оръжия срещу заплахата от ИИ

Технологии

Ответен удар: Художници включиха технологични оръжия срещу заплахата от ИИ

Ответен удар: Художници включиха технологични оръжия срещу заплахата от ИИ - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Художници, които са заплашени от изкуствения интелект, който изучава работата им, а след това копира стиловете им, са се обединили с университетски изследователи, за да попречат на подобни имитации.

Американската илюстраторка Палома Макклейн започва да се защитава, след като научава, че няколко модела на изкуствен интелект са били "обучени", използвайки нейното изкуство, без да ѝ бъдат признати или изплатени компенсации.

„Това ме притесни. Вярвам, че истински значимият технологичен напредък се извършва по етичен начин и издига всички хора, вместо да функционира за сметка на другите“, заяви Макклейн пред АФП.

Художничката се обръща към безплатен софтуер, наречен Glaze, създаден от изследователи от Чикагския университет.

Glaze по същество превъзхожда моделите на изкуствения интелект, когато става въпрос за начина им на обучение, като настройва пикселите по начини, неразличими за човешкото око, но прави дигитализираното произведение на изкуството да изглежда драматично различно за изкуствения интелект.

„По същество предоставяме технически инструменти, които помагат за защита на човешките творци срещу инвазивни и злоупотребяващи модели на ИИ“, казва професорът по компютърни науки Бен Жао от екипа на Glaze.

Създаден само за четири месеца, Glaze се основава на технология, използвана за разрушаване на системите за разпознаване на лица.

„Работихме със свръхвисока скорост, защото знаехме, че проблемът е сериозен“, посочи Джао.

Гигантите в областта на генеративния изкуствен интелект имат споразумения за използване на данни за обучение в някои случаи, но по-голямата част от цифровите изображения, аудио и текст, използвани за оформяне на начина, по който мисли свръхинтелигентният софтуер, са били иззети от интернет без изрично съгласие.

От пускането си през март 2023 г. Glaze е изтеглен повече от 1,6 милиона пъти.

Екипът на Джан работи по подобрение на Glaze, наречено Nightshade, което подобрява защитата чрез объркване на изкуствения интелект, например като го кара да интерпретира куче като котка.

„Вярвам, че Nightshade ще има забележим ефект, ако достатъчно художници го използват и пуснат достатъчно „отровни“ изображения в мрежата“, заяви изследователят.

Според чикагския академик екипът на Жао е бил потърсен от няколко компании, които искат да използват Nightshade.

„Целта е хората да могат да защитават съдържанието си, независимо дали става въпрос за отделни художници или компании, които се занимават със защитата интелектуална собственост“, подчерта Джао.

Анкети