Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Рискът от ИИ: Една от най-обсъжданите теми в технологичния свят през 2023 г.

Анализи

Рискът от ИИ: Една от най-обсъжданите теми в технологичния свят през 2023 г.

Рискът от ИИ: Една от най-обсъжданите теми в технологичния свят през 2023 г. - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Изкуственият интелект се превърна в една от най-обсъжданите теми в областта на технологиите през 2023 г., благодарение на възхода на генеративния изкуствен интелект и приложения като ChatGPT.

Откакто OpenAI пусна ChatGPT в публичното пространство в края на 2022 г., осведомеността за технологията и нейния потенциал нарасна - от обсъждане в парламентите по света до използването ѝ за писане на телевизионни новини.

Общественият интерес към генеративните модели на ИИ също така подтикна много от най-големите технологични компании в света да представят свои собствени чатботове или да говорят по-публично за това как планират да използват ИИ в бъдеще, а регулаторните органи засилиха дебата за това как държавите могат и трябва да подхождат към възможностите и потенциалните рискове на ИИ.

В рамките на 12 месеца разговорите за ИИ преминаха от опасения за това как той може да бъде използван от учениците, за да пише домашните им вместо тях, до това, че министър-председателят Риши Сунак организира първата среща на високо равнище за безопасността на ИИ, на която се събраха държави и технологични компании, за да обсъдят как да предотвратят ИИ да надмине човечеството или дори да представлява екзистенциална заплаха.

Подобно на самата технология, пускането на продукти, свързани с ИИ, стана бързо през последните 12 месеца, като Google, Microsoft и Amazon последваха OpenAI, обявявайки продукти с генеративен ИИ след успеха на ChatGPT.

Google представи Bard - приложение, за което заяви, че ще има предимство пред всички свои съперници в новото пространство на чатботовете с изкуствен интелект, тъй като се захранва от данните на водещата в индустрията търсачка на Google и утвърдения виртуален помощник Google Assistant, който се намира в смартфоните и интелигентните високоговорители на компанията.

По подобен начин Amazon използва голямото си продуктово представяне за годината, за да разкаже как използва ИИ, за да накара своя виртуален асистент Alexa да звучи и реагира по-човешки - да разбира контекста и да реагира по-безпроблемно на последващи въпроси.

Microsoft пък започна разпространението на новия си Copilot, който съчетава генеративен ИИ с виртуален асистент в Windows и позволява на потребителите да поискат помощ за всяка задача, която изпълняват - от писане на доклад до организиране на отворените прозорци на екрана.

Илон Мъск обяви създаването на xAI - нов стартъп, фокусиран върху работата в областта на изкуствения интелект.

Първият продукт на това стартиращо предприятие вече се появи под формата на Grok - разговорен изкуствен интелект, достъпен за плащащите абонати на притежаваната от Мъск социална мрежа X.

Подобно мащабно развитие на сектора не можеше да бъде пренебрегнато от правителствата и регулаторните органи, а дебатите около регулирането на сектора на изкуствения интелект също се засилиха през годината.

 През март правителството на Великобритания публикува своята Бяла книга за ИИ, в която предложи да се използват съществуващите регулатори в различни сектори за осъществяване на управлението на ИИ, вместо да се възлагат отговорности на нов единен регулатор.

Но все още не е представен законопроект за изкуствения интелект - забавяне, което беше критикувано от някои експерти, които предупредиха, че това рискува да позволи на технологията да остане без контрол, точно когато използването на инструменти за изкуствен интелект се разраства.

Правителството заяви, че не желае да бърза със законодателната инициатива, докато светът все още се запознава с потенциала на ИИ, и твърди, че неговият подход е по-гъвкав и позволява иновации.

За разлика от Обединеното кралство, по-рано този месец ЕС постигна съгласие по свой собствен набор от правила за надзор на ИИ, въпреки че е малко вероятно те да влязат в сила преди 2025 г., които ще дадат на регулаторните органи правомощието да проверяват моделите на ИИ и да получават подробна информация за това как се обучават моделите.

Но желанието на премиера Сунак Обединеното кралство да бъде ключов играч в регулирането на ИИ беше подчертано през ноември, когато той беше домакин на световни лидери и представители на индустрията в Блетчли Парк за първата в света среща на върха за безопасността на ИИ.

Британският правителствен глава и министърът на технологиите Мишел Донелан използваха двудневната среща на високо равнище, за да обсъдят заплахите от така наречения "граничен ИИ" - най-съвременните аспекти на технологията, които в неправилни ръце могат да бъдат използвани за нечисти цели.

На срещата на върха всички международни участници, включително САЩ и Китай, подписаха Декларацията от Блетчли, в която се признават рисковете от ИИ и се поема ангажимент за разработване на безопасни и отговорни модели.

Министър-председателят обяви създаването на британския Институт за безопасност на изкуствения интелект, както и доброволно споразумение с водещи фирми, сред които OpenAI и Google DeepMind, за да може институтът да тества нови модели на изкуствен интелект, преди да бъдат пуснати на пазара.

Макар и да не е обвързващо споразумение, то постави основите на това безопасността на ИИ да става все по-значима част от дебата занапред.

В края на годината индустрията на изкуствения интелект стана свидетел на голяма сапунена опера в заседателната зала, тъй като в края на ноември производителят на ChatGPT OpenAI сензационно отстрани главния изпълнителен директор Сам Алтман.

Но това предизвика отпор сред служителите, почти всички от които подписаха писмо, в което обещаха да напуснат компанията и да се присъединят към Алтман в предложения нов изследователски екип по изкуствен интелект в Microsoft, ако той не бъде възстановен на работа.

В рамките на няколко дни Алтман отново застана начело на OpenAI, а управителният съвет беше преконфигуриран, като причините за тази сага все още не са ясни.

Оттогава британският Орган за защита на конкуренцията и пазарите (CMA) поиска мнения от индустрията относно партньорството на Microsoft с OpenAI, при което технологичният гигант инвестира милиарди във фирмата за изкуствен интелект и има наблюдател в нейния борд.

CMA заяви, че има намерение да разгледа партньорството отчасти заради сагата "Altman".

Това е още един знак, че през следващата година контролът върху сектора на изкуствения интелект вероятно ще продължи да се засилва.

Източник: Мартин Ланди, Independent

Анкети