Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Мултимедия
  3. Трети опит - успешен: Япония изстреля новата си ракета H3 (СНИМКИ)

Мултимедия

Трети опит - успешен: Япония изстреля новата си ракета H3 (СНИМКИ)

Трети опит - успешен: Япония изстреля новата си ракета H3 (СНИМКИ) - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Японската космическа агенция отбеляза успешно изстрелване на новата си водеща ракета, което се случи след два предишни неуспешни опита.

Ракетата от ново поколение H3 е смятана за съперник на Falcon 9 на SpaceX, като според инженерите има потенциал един ден да доставя товари до бази на Луната, предава АФП.

„Отдавна съм в космическата индустрия, но никога досега не съм се чувствал толкова щастлив и никога не съм изпитвал такова облекчение“, заяви Хироши Ямакава, президент на космическата агенция JAXA.

Настоящото изстрелване последва успешното кацане на безпилотна сонда на Луната миналия месец - макар и под странен ъгъл - с което Япония стана едва петата страна, която е приземила апарат на лунната повърхност.

55 метра от целта: Японският спускаем апарат SLIM е извършил прецизно кацането си на Луната (СНИМКИ)

От контролния център на JAXA се чуха възгласи и аплодисменти, след като в прякото предаване на агенцията беше обявено, че двигателите на H3 са се запалили успешно, което означава, че ракетата е достигнала орбита.

Разработена съвместно от JAXA и Mitsubishi Heavy Industries, H3 е наследник на системата за изстрелване H-IIA, която дебютира през 2001 г.

Проектиран за „висока гъвкавост, надеждност и рентабилност“, апаратът ще „поддържа автономния достъп на Япония до космоса“, казаха от космическата агенция.

За разлика от Falcon 9 за многократна употреба, H3 е за еднократна употреба, но учените твърдят, че изпитанието на неговата първа в света технология е важно.

Първото изстрелване на ракетата беше съпътствано от неуспехи.

Изстрелването през февруари 2023 г. беше прекратено, след като проблеми със запалването оставиха ракетата да стои неподвижно на земята.

При втория опит през март миналата година технически проблеми доведоха до издаване на команда за унищожаване малко след изстрелването.

Дори последното изстрелване беше отложено с четири дни поради лошото време.

Кадър/JAXA© Кадър/JAXA Кадър/JAXA

Ракетата, която излетя успешно, носеше два малки спътника.

Кадър/JAXA© Кадър/JAXA Кадър/JAXA
Кадър/JAXA© Кадър/JAXA Кадър/JAXA

Очаква се единият от микроспътниците да допринесе за предотвратяването на бедствия, като прави снимки и видеоклипове.

Кадър/JAXA© Кадър/JAXA Кадър/JAXA
Кадър/JAXA© Кадър/JAXA Кадър/JAXA
Кадър/JAXA© Кадър/JAXA Кадър/JAXA

Другият, оборудван със сензор за откриване на инфрачервени лъчи, е предназначен за проследяване на условията на работа на фабриките на земята.

Отделянето на микроспътниците също беше потвърдено според прякото предаване на JAXA.

Анкети